37 - 60

22/02/2023 20:30 Super League 22/23 4 40'

Grant Thornton121110437
Frezyderm201615960

Στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της Grant Thornton και της Frezyderm οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37-60.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα man to man man για να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν οι φιλοξενούμενη η οποία χάρη σε ένα σερί 5 πόντων προηγούνταν με 6-12 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες εκδήλωναν γρήγορα τις επιθέσεις τους. Αυτό βοήθησε την παραγωγικότητα κυρίως όμως από την πλευρά των φιλοξενούμενων οι οποίοι είχαν ξανά ένα σερί 6 πόντων αυτή τη φορά το οποίο αύξησε το προβάδισμά τους με το κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου 12-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνά τους σε ζώνη κάτι το οποίο φάνηκε ότι δεν ήταν μια καλή επιλογή για εκείνους αφού οι αντίπαλοί τους μείωσαν σε 21-24 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Grand Thorton απώλεσαν αυτό που είχαν καταφέρει πριν αφού είδαν τους παίκτες της Frezyderm να έχουν ένα σερί 12 πόντων και εκείνους να μένουν στο 0 για 4 λεπτά και έτσι το ημίχρονο τους βρήκε να υπολοίπονται διψήφιας διαφορας από τους αντιπάλους τους 23-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο η παραγωγικότητα έπεσε επειδή οι άμυνες ήταν πιο αποτελεσματικές. Το παιχνίδι στο 25ο λεπτό του αγώνα είχε σκορ 28 40. Στη συνέχεια οι παίκτες των φιλοξενούμενων πάτησαν ξανά το γκάζι και πέτυχαν να ανοίξουν τη διαφορά αφού το σερί 8 πόντων έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 35 – 51.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με την τύχη του να έχει κριθεί οι παίκτες εμφανίστηκαν με μειωμένο κίνητρο. Χαρακτηριστικά το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 35 – 54. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα σερί 2-6 και να πετυχαίνουν μια εύκολη νίκη.