01/11/2018 21:00 Commercial League A 18/19 1 40'

Grant Thornton1111152663
Ogilvy1214161153

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Σε ένα μέτριο προς κακό,όπως παραδέχτηκαν και οι παίχτες των 2 ομάδων, ποιοτικά παιχνίδι η Grant Thornton ήταν αυτή που στο τέλος πανηγύρισε την πρώτη της νίκη απέναντι στην Ogilvy που για 3 δεκάλεπτα ήταν μπροστά στο σκορ αλλά έμεινε από δυνάμεις(μόλις 6 άτομα βρέθηκαν στο γήπεδο) και δέχτηκαν ένα σερί 26-11 στην τελευταία περίοδο που τους κόστισε το ματς.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ νευρικά κ με πολλές άστοχες επιθέσεις και για τις 2 ομάδες με το πρώτο καλάθι να μπαίνει σχεδόν 3 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα.Ο Κουσούλης από την Ogilvy αν και ξεκίνησε με 0/3 τρίποντα βρήκε το χέρι του και με 4 δικά του εύστοχα αυτή τη φορά πέτυχε και τους 12 πόντους για την ομάδα του στην πρώτη περίοδο ,η οποία έκλεισε στο 11-12.

Το δίδυμο Τζαβάρας και Σταθόπουλος  με βοήθεια από Μιχαλίο και Καζά τράβηξε το σκοράρισμα για την ομάδα της Grant Thornton μέχρι και την 3η περίοδο.Το ημίχρονο βρήκε τους Ogilvy στο +4, 22-26 καθώς ο Τόλιας με drive προς το καλάθι κέρδισε κάποια φάουλ κ εκμεταλέυτηκε τις ελεύθερες βολές που εκτέλεσε και σε συνδυασμό με την βοήθεια από τον Καρβουνιάρη στον τομέα των ριμπάουντ(21 το σύνολο) πλαισίωσαν εξαιρετικά τον Κουσούλη ο οποίος σταμάτησε στους 38 πόντους.Η 3η περίδος τελείωσε με επιμέρους σκορ 15-16 και ενώ όλα έδειχναν πως θα πηγαίναμε για ένα δραματικό φινάλε με την διαφορά να μην ξεφεύγει σε καμία περίπτωση πάνω από τους 5 πόντους, ο Σταθόπουλος το πήρε προσωπικά.Με 5 δικά του τρίποντα στις πρώτες 7 επιθέσεις έχτισε χωρίς να το καταλάβει κανείς μια διαφορά 10 πόντων υπέρ της Grant Thornton που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε περάσει μπροστά στο σκορ και έβαλε πολύ δύσκολα στην ήδη κουρασμένη ομάδα της Ogilvy.Ο Κουσούλης προσπάθησε ακόμα και με 4ποντο να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι αλλά ο Τζαβάρας που ήταν από τους διακριθέντες στο ματς, έδωσε την χαριστική βολή και καθάρισε το παιχνίδι για τους τυπικά γηπεδούχους.

Διαιτητές : Ζαγούρης,Ζώρης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Σταθόπουλος Ε.(Παίκτης Grant Thornton): “Ήταν ένα κακό παιχνίδι,θέλουμε να πιστεύουμε ότι είναι αρχή της σεζόν και θα διορθωθούμε.Καλή χρονιά σε όλους με υγεία,Special ευχές στον Βασίλη Μανωλιάδη.”

Κουσούλης Δ.(Παίκτης Ogilvy): “Φάνηκε ότι είχαμε κάνει καλή προετοιμασία το καλοκαίρι σε παραλίες,beach bar κλπ δεν είχαμε ανάσα ούτε για να φωνάξουμε,επομένως από εδώ και πέρα μόνο καλύτερα μπορούμε να πάμε.Καλή αρχή σε όλους.”