22/05/2019 21:00 Play Off Minor Commercial League 18/19 40'

Grant Thornton182191361
Thalpis Hellas17822653

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ της GRANT THORNTON και της THALPIS HELLAS, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οιγηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν γρήγορο τέμπο και επιθέσεις, με την GRANT THORNTON να ξεκινάει πιο δυνατά και το σκορ ήταν 12 – 6 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου ίδιος ρυθμός, αλλά οι παίκτες λύθηκαν επιθετικά, η επιθετική παραγωγή ανέβηκε, η THALPIS αντέδρασε, με δικό της σερί μάζεψε την διαφορά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 17.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, οργανωμένο και ανταγωνιστκό μπάσκετ, οι άμυνες παρέμειναν καθαρές, με τους δύο αντιπάλους να μένουν κοντά αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν και να διατηρήσουν μία σταθερή διαφορά 1 – 3 κατοχών, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30 – 25 και η 3η περίοδος με σκορ 48 – 47. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν και να γίνονται πιο physical, η THALPIS δεν ευνοήθηκε από αυτό ενώ άρχισε να παρουσιάζει εμφανή σημάδια κόπωσης και η.GRANT THORNTON κατάφερε στις λεπτομέρειες να διατηρήσει ένα σταθερό προβάδισμα 2+ κατοχών έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Χρηστίδης Η., Σπυριδάκης