80 - 73

08/12/2015 22:00 League A 15/16 40'

Grant Thornton1127212180
Yolo1522201673

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της GRANT THORNTON και της YOLO, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 80-73.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο έβγαλαν ενέργεια στα πρώτα λεπτά. Και οι 2 ομάδες ήταν στατικές στις σετ επιθέσεις τους, τις οποίες βάσισαν κυρίως σε picks στην μπάλα και isos, τα οποία οδηγούσαν στην καλύτερη περίπτωση σε kick outs και ελεύθερα σουτ. Παρόλα αυτά η ομάδα της Yolo είχε καλύτερα ποσοστά, με αποτέλεσμα πάρει μία διαφορά 2-3 κατοχών, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλύτερο ρυθμό επιθετικά και ζεστές από την γραμμή των 3 πόντων. Σε όλο το δεκάλεπτο και οι δύο έπαιζαν στο ίδιο επίπεδο, με εναλλαγές στο προβάδισμα και με την Grant να βασίζεται κυρίως σε kick outs και σουτ και την Yolo κυρίως σε προσπάθειες στο ζωγραφιστό με drives και ποσταρίσματα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 38-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι χάσανε από το παιχνίδι τον Σαρλή Ε., ο οποίος ήταν η βασική τους επιθετική αιχμή στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο απέκτησε γρήγορο τέμπο με καλά ποσοστά και από τις δύο ομάδες. Και οι δύο ομάδες πίεσαν και αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition, ενώ πηγαίνανε neck to neck στο σκοράρισμα. Τρία λεπτά πριν το τέλος η γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2-3, με αποτέλεσμα να περιορίσουν τους αντιπάλους τους τόσο ώστε να αποκτήσουν διαφορά δύο κατόχων ένα λεπτό πριν το τέλος. Παρόλα αυτά η YOLO με ένα επιθετικό ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό μάζεψε την διαφορά με το σκορ τρίτης περιόδου να είναι 57 – 54.
Στην τελευταία περίοδο η Grant Thornton γύρισε πάλι σε man, μπήκε δυνατά, και με το καλημέρα πήρε μία διαφορά οχτώ πόντων στα πρώτα δύο λεπτά της περιόδου. Οι άμυνες και για τις δύο ομάδες είχαν κλείσει και τα ποσοστά σιγά-σιγά άρχισαν να πέφτουν, με τους γηπεδούχους όμως να έχουν μια διαφορά 9 πόντων στα πρώτα πέντε λεπτά. Στα τελευταία πέντε λεπτά τα ποσοστά και των δύο ομάδων συνέχισαν να είναι  χαμηλά με τη διαφορά όμως θα διατηρείται λόγω της πολύ καλής άμυνας των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα η Yolo να μην μπορεί να κάνει ένα run και η διαφορά να διατηρηθεί σε δύο – τρεις κατοχές έως το τέλος του αγώνα.
Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κατσικάκης Σ. με 25(δύο) και Σταθόπουλος Β. 17, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σαρλής E. με 23(4) και ο Σαξιώνης Γ. με 16 πόντους αντίστοιχα.