14/02/2024 22:00 Shipping League C 23/24 12 40'

Hempel3110122275
A-Ships613171248

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Ένα σχετικό εύκολο βράδυ είχε η ομάδα της HEMPEL απέναντι στην ομάδα της A-SHIPS με το τελικό 75-48 και η διαφορά των 27 πόντων να μην αφήνει περιθώρια για πολλές αναλύσεις! Αν και το παιχνίδι αναμενότανε ντέρμπυ (μόλις μια ήττα διαφορά οι δύο ομάδες πριν τον αγώνα) η HEMPLE έπιασε τρομερή απόδοση, ήταν καταιγιστική στο από την αρχή και πήρε μια νίκη που την έφερε ακόμη πιο κοντά στην τετράδα. Η A-SHIPS δεν κατάφερε να πιάσει τα συνήθη στάνταρ απόδοσης της και μοιραία γνώρισε την ήττα.

Στην ουσία από το πρώτο δεκάλεπτο κρίθηκε ο νικητής, με την HEMPEL να πραγματοποιεί το καλύτερο δεκάλεπτο της στο φετινό πρωτάθλημα, όντας συγκλονιστική σε άμυνα και επίθεση. Πέτυχε 6 τρίποντα (τα 5 ο Παπουλίδης), κυριάρχησε στη ρακέτα, πίεσε στην άμυνα της κλείνοντας τους διαδρόμους για το τρομερό +25 (31-6) του δεκαλέπτου. Η A-SHIPS δεν είχε την ενέργεια και τις λύσεις για να ακολουθήσει στην άμυνα της τους αντιπάλους της.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της A – SHIPS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, να καταφέρουν να μην επιστρέψουν τη διαφορά να αυξηθεί και άλλο, αλλά σε κανένα σημείο να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της HEMPEL να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας, η οποία έπεσε στους 17 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (53-36) αλλά ξαναπέρασε τους 20 στο τέταρτο με τη νίκη να έρχεται δίκαια και εύκολα.

Βουλγαράκης, Νικολάου, Κωνσταντινάκος και Παπουλίδης συνέθεσαν μια τετράδα φωτιά για τους νικητές. Ντάλιος και Φυλακούρης οι καλύτεροι για τους ηττημένους.