51 - 44

09/11/2023 20:30 Shipping League C 23/24 1 40'

Hempel914161251
Edge Maritime812141044

Στον αγώνα μεταξύ της Hempel και της Edge Maritime, οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 51-44.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των δύο πλευρών επέλεξαν άμυνα ατομική για να θωρακισουν το καλάθι τους. Ήταν ένα δεκάλεπτο στο οποίο οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ δείχνοντας πώς θα είναι ένας πολύ οριακός αγώνας. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 10-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες βρήκαν επιθετικό ρυθμό που τους επέτρεπε να βρίσκουν εύκολο σκορ με τη διαφορά των δύο ομάδων στo τέλος του ημιχρόνου να είναι στους 3 πόντους (23-20).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος και επέτρεψε ελεύθερο μπάσκετ να παιχτεί. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατούν το προβάδισμα τους κυρίως επειδή οι αντίπαλοί τους έχουν αρκετές βολές. Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 39-37.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα εκεί που η τύχη του αγώνα θα κρινόταν, οι παίκτες της Ηempel δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να διεκδικήσουν τη νίκη ξεκινώντας με αυτό τον τρόπο το πρωτάθλημα θετικά.