23/01/2024 19:00 Shipping League C 23/24 9 40'

Hempel1020142468
Wilhelmsen667625

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Ένα εύκολο βράδυ είχε η ομάδα της HEMPEL κερδίζοντας την ομάδα της WILHELMSEN στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής της Shipping League C με το τελικό 68-25 να μην αφήνει πολλά περιθώρια για αναλύσεις. Οι φιλοξενούμενοι είχα αρκετές απουσίες, γεγονός που δεν τους επέτρεψε να φανούν ανταγωνιστικοί απέναντι σε μια τόσο ποιοτική ομάδα όσο η HEMPEL

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν μεγάλη με την WILHELMSEN να καταφέρνει να μείνει κοντά στο σκορ για 15 λεπτά. Οι παίκτες της HEMPEL είχαν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση αλλά η αστοχία τους αλλά και το πείσμα της WILHELMSEN δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν από νωρίς (10-6  το πρώτο δεκάλεπτο).

Όσο κύλαγε ο αγώνας όμως η HEMPEL έβρισκε επιθετικό ρυθμό, τα καλάθια άρχισαν να μπαίνουνε, οι αιφνιδιασμοί να ακολουθούν ο ένας τον άλλον και η WILHELMSEN με το μικρό ρόστερ άρχισε να βγάζει σημάδια κούρασης με το ημίχρονο να κλείνει στο +18 (30-12).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της WILHELMSEN  να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της HEMPEL να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά.

Κορυφαίοι για τους νικητές τα αδέρφια Κωνσταντινάκου με το Μιχάλη να έχει 28 πόντους και το Δημήτρη 21! Νικολάου και Βουλγαράκης οι άλλοι δύο σκόρε της HEMPEL με 11 και 8 αντίστοιχα. Ο Γεωργουσόπουλος καλύτερος  για τους ηττημένους.