HEWLETT PACKARD – GALATSI

05/04/2016 22:00 League C1 15/16 40'

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Hewlett Packard και του Galatsi City BC, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά τη νίκη με το σκορ μεταμορφώνεται στο τελικό 54 – 65.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3– 2, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με διάθεση από την αρχή αλλά παρουσιάστηκαν διστακτικές απέναντι στη ζώνη με αποτέλεσμα να έχουν χαμηλά ποσοστά και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 4–7. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το Galatsi άρχισε να ζεσταίνεται από τη γραμμή των 3 πόντων και με 2 σερί τρίποντα από τον Κανελλόπουλο Ν. πήρε διαφορά 9 πόντων. Η Hewlett-Packard από την άλλη πλευρά συνέχισε να είναι στατική και χωρίς ρυθμό επιθετικά με αποτέλεσμα να δει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τον Κανελλόπουλο Ν. να έχει πάρει φωτιά με 5 εύστοχα τρίποντα στην περίοδο, η οποία έκλεισε με σκορ 10 – 25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες και πάλι νευρικές και χωρίς σκορ στα πρώτα 3 λεπτά με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες. Στην πορεία οι δύο ομάδες βελτίωσαν τις επιλογές τους με την Hewlett-Packard να να μην εμπιστεύεται τα μακρινά σουτ και να σημαδεύει το ζωγραφιστό και το Galatsi να συνεχίζει να βομβαρδίζει από την γραμμή των 3 πόντων με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 20+ πόντων. Παρόλα αυτά η HP αντέδρασε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς μείωσε σε 15 πόντους με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 20 – 39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε man, έβγαλαν ενέργεια αμυντικά, περιόρισαν τους αντιπάλους τους αλλά συνέχισαν να μην βρίσκουν λύσεις απέναντι στη ζώνη σκοράροντας σχεδόν αποκλειστικά σε αιφνιδιασμούς και στο transition. Το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να συνεχίσει να κυμαίνεται στους 20 πόντους με το Galatsi να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και η περίοδος να κλείνει με σκορ 42 – 48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με την HP να δείχνει μαχητικότητα, να βγάζει ενέργεια και με πιεστικές άμυνες και αιφνιδιασμούς να μειώσει σε 11 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά και σε 9 πόντους στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run, μείωσαν περαιτέρω σε 7 πόντους με τους φιλοξενούμενους να έχουν κολλήσει κυριολεκτικά επιθετικά, να δέχονται αιφνιδιασμούς και να βλέπουν την διαφορά στους 5 πόντους με τους ψηλούς της HP να κυριαρχούν στο ζωγραφιστό και στις δύο πλευρές του γηπέδου και το σκορ να είναι 51 – 57 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι γηπεδούχοι συνέχισαν το press στο μισό, το Galatsi όμως ανέβασε και αυτό την ενέργεια του αμυντικά με τις δύο ομάδες να έχουν χαμηλά ποσοστά αλλά τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα προβάδισμα 2+ κατοχών και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπακωσταντίνου Δ. με 20 και Αβδουλάς Γ. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αντωνίου Δ. με 26 (1) και Ψυχογιός Ν. με 17 πόντους αντίστοιχα.