03/05/2018 21:30 Play Off Minor Super League 17/18 40'

Intersport171191552
Frezyderm1012161553

Κλειστό Γήπεδο Μπάσκετ Ελληνικού
Leof. Posidonos 26, Elliniko 167 77, Greece

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με έντονες συγκινήσεις η ομάδα της FREZYDERM κέρδισε με 53-52 την ομάδα της INTERSPORT και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην τετράδα της Minor Super League. Και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες, η INTERSPORT με μόλις 5 παίκτες εκ των οποίων μόνο ο ένας ήταν ψηλός (Ζαρκαδούλας) και η FREZYDERM με 6, αυτό όμως δεν τις εμπόδισε να παίξουν όμορφο μπάσκετ, να έχουν πάθος και ενέργεια στο παιχνίδι τους καθώς και μεγάλη θέληση για τη νίκη.

Με άμυνα ζώνης ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση με σαφή σκοπό να αφήσουν τα μακρινά σουτ και να προφυλαχτούν από τα φάουλ. Μετά το αρχικό 0-3 με τρίποντο του Μεταξά η INTERSPORT πήρε τα ηνία του ματς, επέβαλε τον αργό της ρυθμό, με τον Σακαρέλο εκτελεστή και τρίποντα των Ηλιόπουλο και Ζαρκαδούλα  πήραν διαφορές μέχρι και 7 πόντων (13-6, 15-8, 17-10). Η FREZYDERM είχε εγκλωβιστεί στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων της και έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση έμεινε πίσω στο σκορ.

Η άμυνα man to man που επέλεξε η FREZYDERM στο 2ο δεκάλεπτο είχε θετικό αποτέλεσμα περιορίζοντας την επίθεση της INTERSPORT από τους 17 στους 11 πόντους, όμως επιθετικά δεν μπορούσε να βρει εύκολους διαδρόμους με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει στα ίδια μεγέθη (20-10, 24-16, 28-22).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η καλή άμυνα της FREZYDERM συνεχίστηκε με την INTERSPORT να καταφέρνει να σκοράρει μόνο με τρίποντα των Πατάγια και Ζαρκαδούλα (2). Μετά το +10 (34-24) η FREZYDERM έτρεξε ένα σερί 0-11 παίρνοντας το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 0-3. Το +1 διατηρήθηκε (37-38) μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου.

Το 4ο δεκάλεπτο είχε επεισοδιακή έκβαση. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να πάρει διαφορά άνω των 3 πόντων ( 39-38, 42-41, 42-45). Τρίποντο του Πατάγια έκανε 45-45 στα 3,20΄΄και δικό του δίποντο το 47-45 στα 2.47’’. Τρίποντο του Μεταξά έφεραν στο +1 τη FREZYDERM, με τον Κασάπα Νίκο να κλέβει και να πετυχαίνει καλάθι για το 47-50. Ο εκπληκτικός όμως στην 4η περίοδο Πατάγιας με ½ βολές  και ένα όμορφο δίποντο έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα για το 50-50 στα 1.20’’! Ο Κασαπας Νίκος με ωραία προσπάθεια έκανε το 50-52 με τον Ζαρκαδούλα να ισοφαρίζει με 2/2 βολές στα 16.7’’. Η INTERSPORT έχοντας 3 ομαδικά έκανε ένα φάουλ στα 8,1΄΄, όμως έκαναν και ένα αχρείαστο φάουλ στα 0.8’’ με τον Πατάγια να διαμαρτύρεται στους διαιτητές για το σφύριγμα αυτό. Ο Γκοτζής έχασε την πρώτη, πέτυχε όμως τη 2η δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με 52-53!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κασάπας Νίκος,  που ήταν κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα έχοντας μετά το αρχικό 0/4 δίποντα ένα 12/13, ενώ ακολούθησαν σε απόδοση οι  Μεταξάς και Γκοτζής. Ο Ηλιόπουλος καλύτερος για την INTERSPORT, με τρομερή ενέργεια σε άμυνα, επίθεση και ριμπάουντ. Ο Πατάγιας πήγε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στο τέλος, με τους Σακαρέλο και Ζαρκαδούλα να προσφέρουν κυρίως στο σκορ.

Διαιτητές : Φασολής, Γιαννακόπουλος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Σακαρέλος Κωνσταντίνος (Παίκτης INTERSPORT):

” Κάναμε ότι μπορούσαμε για να χάσουμε το παιχνίδι. Μπορούσαμε να το πάρουμε, δικό μας ήταν το παιχνιδάκι. Θα πάρουμε το επόμενο. Μπράβο και στους 5 που παίξαμε σήμερα. Ήμασταν ήρωες. Ελπίζω την επόμενη φορά να είμαστε πάλι εμείς οι 5 για να δείξουμε ότι μπορούμε να κερδίσουμε.”

Γκοτζής Νίκος (Αρχηγός FREZYDERM):

” Η αλήθεια είναι πως θέλουμε να κερδίσουμε τη Minor League. Θέλαμε να πάμε στο 1-4 να παίξουμε για το μεγάλο πρωτάθλημα, δεν καταφέραμε γιατί δε μαζευόμασταν. Όμως θέλουμε να κερδίσουμε τη Minor League, και αυτή πρωτάθλημα είναι. Σήμερα για το παιχνίδι τα παιδιά ήταν αξιόμαχα, σίγουρα ήταν κατώτερα από εμάς. Παίζαμε και σήμερα με άπειρες απουσίες. Τραυματισμένοι ήμασταν οι μισοί που παίζαμε. Κάναμε το 1-0, κάναμε το καθήκον μας. Κατά διαστήματα παίξαμε καλό μπάσκετ, αλλά η απόδοση μας είναι για γέλια. Έχουμε τέτοια ομάδα και θα έπρεπε να κυνηγάμε το μεγάλο πρωτάθλημα. Πρέπει να κάνουμε το 2-0 και μετά ανάλογα αν θα κάνουμε final 4 ή διπλά ματς, ότι πει ο κ. Μανωλιάδης, να πάμε τελικό να πάρουμε το πρωτάθλημα! “