52 - 49

26/11/2015 22:00 League C1 15/16 40'

Intersport111618752
Galatsi City B.C.1014121349

Σε έναν ανταγωνιστικό αγώνα μεταξύ της INTERSPORT και του GALATSI CITY B.C, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στο τελευταίο λεπτό με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-49.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Intersport ξεκίνησε με άμυνα ζώνης 2-3, ενώ το Galatsi με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και με εύστοχα τρίποντα κατάφεραν και βρήκαν λύσεις απέναντι στην ζώνη. Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά προσπάθησαν να βρουν επιθετικές λύσεις με drives και ποσταρίσματα, αλλά με ανάμικτα αποτελέσματα. Για το μεγαλύτερο μέρος της περιόδου το Galatsi είχε μία μικρή διαφορά 1-2 κατοχών, αλλά στα τελευταία 3 λεπτά έχασε την συγκέντρωση του και με βιαστικές επιθέσεις έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους να κλείσουν την περίοδο μπροστά με σκορ 11-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Intersport ξεκίνησε εφαρμόζοντας σωστά την ζώνη, με αποτέλεσμα το Galatsi να έχει κολλήσει επιθετικά στα πρώτα 5 λεπτά και να μην έχει ρυθμό στις σετ επιθέσεις.H Intersport από την άλλη πλευρά συνέχισε να επιτίθεται με drives, ποσταρίσματα και kick outs, αλλά και πάλι με ανάμικτα αποτελέσματα. Στο δεύτερο πεντάλεπτο και οι 2 ομάδες βρήκαν ρυθμό επιθετικά και με καλές επιλογές πήγαιναν neck to neck στο σκορ το οποίο και έκλεισε στην περίοδο 27-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση στο παιχνίδι από τους αντιπάλους τους και με πρωταγωνιστή επιθετικά τον Σακαρέλο Κ. κατάφεραν και πήραν μία διαφορά +10 πόντων στο 4:30”. Το Galatsi αντέδρασε στα τελευταία λεπτά και βγάζοντας άμυνες και μετατρέποντας τες σε αιφνιδιασμούς μείωσε ελαφρώς με την περίοδο να κλείνει με σκορ 45-36.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σακαρέλος Κ. συνέχισε να κουβαλάει επιθετικά την ομάδα του με σουτ 3 πόντων, αλλά οι φιλοξενούμενοι συνεχίζοντας να έχουν ενέργεια στην άμυνα και με συνεχή πίεση για αιφνιδιασμούς ψαλίδισαν σιγά σιγά την διαφορά. Το αποτέλεσμα ήταν το σκορ 1:11” πριν την λήξη να είναι 50-49! Στο τελευταίο λεπτό όμως η Intersport αποδείχτηκε πιο ψύχραιμη στις τελικές επιλογές από τους αντιπάλους της και κατάφερε να πάρει την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σακαρέλος Κ. με 26(4) και Τσιφλίδης Δ. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αντωνίου Δ. με 14(1) και Αναστασίου Δ. με 10 πόντους αντίστοιχα.