16/11/2017 21:30 Super League A 17/18 40'

Intersport16216952
Museum BC1013121651

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα της INTERSPORT με 52-51 επί της MUSEUM B.C. μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Οι παίκτες του Μποντικούλη έκαναν ένα φανταστικό 1ο ημίχρονο (37 πόντοι έναντι 15 στο 2ο), έβγαλαν όμορφες συνεργασίες και έδειξαν πιο ομάδα από τους αντιπάλους τους. Με τον Σακαρέλο να ξεκινάει εντυπωσιακά (2/3 δίποντα και 3/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ (5-0, 8-2, 16-10)! Οι παίκτες του Ρωμοσιου είχαν ενέργεια και διάθεση όμως είχαν και κακές – βιαστικές επιλογές στην επίθεση –  όποτε είχαν την υπομονή να κυκλοφορήσουν την μπάλα κατάφερναν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, όμως δεν το έκαναν με συνέπεια και σύστημα . Αποτέλεσμα αυτού ήταν η κυριαρχία της INTERSPORT να συνεχιστεί  και στο 2ο δεκάλεπτο, με τα τρίποντα να πέφτουν βροχή (7 στο πρώτο ημίχρονο) και την MUSEUM B.C να έχει πολύ κακές περιστροφές στην άμυνα, δίνοντας τη δυνατότητα για ελεύθερα σουτ. Κάπως έτσι η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με το +15 (34-19) να είναι η μέγιστη τιμή της.

Η ομάδα της MUSEUM B.C. έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη. Μπήκε με διάθεση να πιέσει τους ήδη κουρασμένους παίκτες της INTERSPORT (7 όλοι και όλοι) και να παίξει πιο μυαλωμένα στην επίθεση. Με τους Βρεττό και Κελεπούρη να κυριαρχούν μέσα στη ρακέτα, τους Κολιάκο και Ζαμπούρα να βγάζουν τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, ξεκίνησαν σιγά σιγά να ροκανίζουν τη διαφορά. Αν μάλιστα ήταν πιο εύστοχοι μέσα στη ρακέτα, όπου κέρδιζαν αλλεπάλληλα επιθετικά ριμπάουντ αλλά δεν τα μετουσίωναν σε καλάθια, θα είχαν μειώσει παραπάνω από το -8 (43-35) του δεκαλέπτου.

Η INTERSPORT φαινότανε κουρασμένη, την ίδια στιγμή που οι αντίπαλοι της έδειχναν γεμάτοι ενέργεια. Το σκορ από 43-29 έγινε μέσα σε 7 λεπτά 45-47 για το πρώτο προβάδισμα της MUSEUM B.C.  (τα 2 τελευταία του 3ου δεκαλέπτου και τα 5 πρώτα του 4ου) με το επιμέρους σκορ να είναι 2-18 και την INTERSPORT να έχει σιγήσει επιθετικά, έχοντας 0 τρίποντα σε όλο το 2ο ημίχρονο. Ο Πατάγιας με ένα δύσκολο «γκολ-φάουλ» έδωσε το ξανά το ψυχολογικό προβάδισμα στην ομάδα του (48-47) με 2.48’’ να απομένουν. Ο Ζαμπούρας με ½ βολές έκανε το 48-48, ενώ ο Μπέλλος και αυτός με ½ βολές ξανά έφερε μπροστά την ομάδα του (49-48, με 34.00’’ για τη λήξη). Ο Ζαχαριάδης αυτή τη φορά με ½ έφερε το ματς στα ίσα, με τον Μπέλλο να είναι πιο ψύχραιμος και με 2/2 έκανε το 51-49 στα 25.6’’! Ο Κλουβάτος με καλάθι μέσα στη ρακέτα έκανε το 51-51! Η INTERSPORT στην τελευταία φάση αστόχησε με τον Μπέλλο στο τρίποντο, όμως ο Καβαλάρης κέρδισε φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ στα 0,8’! Αστόχησε στην πρώτη, πέτυχε όμως την 2η δίνοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Τα στατιστικά του παιχνιδιού είναι ξεκάθαρα. Η INTERSPORT κυριάρχησε στην περιφέρεια με 7/24 τρίποντα έναντι του απογοητευτικού 1/20 των αντιπάλων της, οι οποίοι κακός επέλεξαν να κάνουν τόσες προσπάθειες. Ωστόσο μέσα στη ρακέτα ήταν απόλυτα κυρίαρχοι με 56 ριμπάουντ έναντι 32 της INTERSPORT.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σακαρέλος και Πατάγιας με 18 και 16 efficiency αντίστοιχα. Πάντως ο Πατάγιας με την καθοδήγηση του ήταν το κλειδί της νίκης της ομάδας του. Βοήθησαν και οι υπόλοιποι 5 παίκτες της INTERSPORT, με τον Μπέλλο να ξεχωρίζει. Οι Κλουβάτος και  Βρεττός οι καλύτεροι για τη MUSEUM B.C.

Διαιτητές : Μαρτινάκος, Ναστούλης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Καβαλάρης Πέτρος  (Παίκτης INTERSPORT):

“Νομίζω τα πήγαμε καλά. Ήμασταν πάλι λίγοι, έχουμε ένα θεματάκι. Κουραστήκαμε στο τέλος. Πήγε να γυρίσει το ματς. Βρήκαμε την ψυχραιμία και τα καταφέραμε.. “

Βρεττός Μιχάλης  (Παίκτης MUSEUM B.C.) :

“Το προσπαθήσαμε πάρα πολύ. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια γιατί ήμασταν από μεγάλη αποχή, είχαμε 2 εβδομάδες να βρεθούμε στο γήπεδο. Τα παιδιά ήταν πάρα πολύ σκληρά, κάνανε ένα πάρα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Στο 2ο ημίχρονο συνεννοηθήκαμε να παίξουμε πιο σκληρή άμυνα.  Δε μας βγήκαν κάποια σουτ, το παλέψαμε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, πάμε για τον επόμενο αγώνα, πάμε για τη νίκη. “