37 - 46

08/11/2018 21:30 Commercial League A 18/19 2 40'

Intersport13451537
FrieslandCampina101317646

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της INTERSPORT (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες)  και της FRIESLANDCAMPINA, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37 – 46.

Στο 1ο Δεκάλεπτο από την αρχή ο ρυθμός ήταν γρήγορος, με την INTERSPORT να βομβαρδίζει από νωρίς από την γραμμή των 3 πόντων, η FRIESLANDCAMPINA να μένει χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και το σκορ να είναι 7 – 0 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια και πάλι οι γηπεδούχοι έψαξαν τα τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι όμως βελτιώθηκαν επιθετικά, οι δύο ομάδες είχαν περιοσσότερες οργανωμένες επιθέσεις και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν από την αρχή, οι δύο αντίπαλοι είχαν χαμηλά ποσοστά, όμως αργά αλλά σταθερά η FRIESLANDCAMPINA συνέχισε το run και πέρασε μπροστά, η INTERSPORT έμεινε χωρίς καλάθι για 8+ λεπτά (προσπαθώντας να σπάσει την ζώνη των αντιπάλων αποκλειστικά με σουτ 3 πόντων) και είδε τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν ένα run 13  – 0  και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 17 – 23.

Τόσο στο 3ο  όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων και τον ρυθμό του αγώνα, με τους παίκτες της INTERSPORT να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος (κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου) αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της FRIESLANDCAMPINA να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας ένα προβάδισμα 3+ κατοχών σχεδόν σε όλη την διάρκεια του 2ου ημιχρόνου και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπέλλος Κ. με 16 (3) και Πατάγιας Β. με 12 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαγγιώρος Γ. με 28 (2) και Κανέλλος Α. με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μακρής Γ., Δελδήμος Β.

Καβουρόπουλος Νικόλαος (Coach FRIESLANDCAMPINA)