69 - 53

16/01/2019 21:45 Commercial League A 18/19 9 40'

Intersport2018121969
Thalpis Hellas1910131153

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ της INTERSPORT και της THALPIS HELLAS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69 – 53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 3 – 2, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα, προτίμησαν γρήγορες επιθέσεις αλλά είχαν καλά ποσοστά ενώ παράλληλα έμειναν και κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 12 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά το γρήγορο τέμπο άρχισε να ευνοεί ελεφρώς την INTERSPORT η οποία ανέβασε την διαφορά σε 2 κατοχές αλλά οι αντίπαλοι της αντέδρασαν άμεσα και με run 0 – 6 μείωσαν, η επιθετική παραγωγή παρέμεινε πολύ υψηλή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 20 – 19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν σε άμυνα man, αλλά η INTERSPORT αντέδρασε καλά και συνεχίζοντας να επωφελείται από το ελεύθερο και γρήγορο παιχνίδι, ανέβασε την διαφορά σε 3 κατοχές, η THALPIS κόλλησε κυριολεκτικά επιθετικά και το σκορ διαμορφώθηκε σε 27 – 19 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό, συνέχισαν να βγάζουν άμυνες και συνέχισαν το run ανεβάζοντας την διαφορά σε 14 πόντους, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν πατήματα στα τελευταία 2 λεπτά, μείωσαν και το ημίχρονο τελικά έκλεισε με σκορ 38 – 29.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, με τους παίκτες της THALPIS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν (με εξαίρεση τα πρώτα 2 λεπτά της 4ης περιόδου) να μειώσουν την διαφορά κάτω από 3 κατοχές και τους παίκτες της INTERSPORT να συνεχίζουν να ελέγχουν το τέμπο του αγώνα, κυριάρχησαν από νωρίς στην 3η περίοδο ανεβάζοντας και διατηρώντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο μεγαλύτερο μέρος του 2ου ημιχρόνου, ειχαν πολυπρόσωπη επίθεση και διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κορωνάκος Π. με 23 και Μπέλλος Κ. με 18 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοκκινάκος Χ. με 19 (1) και Αποίκος Α. με 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας Α., Αμπελίδης Κ.