19/11/2019 22:10 Commercial League A 19/20 3 40'

Intersport1215151153
Upstream11481538

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Για την τρίτη αγωνιστική του B΄ομίλου της Commercial League A η ομάδα της INTERSPORT υποδέχθηκε την ομάδα της UPSTREAM. Oι γηπεδούχοι κατάφεραν να κατακτήσουν το τρίτο ρόζ φύλλο με σκόρ 53-38. Στον αγώνα ξεχώρισαν οι Κορωνάκος (11 ποντοι & 13 ριμπάουντ) και Καλύβας (12 πόντοι & 12 ριμπάουντ) που πέτυχαν double double.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-4 και συνέχισαν να είναι μπροστά σε όλη την πρώτη περίοδο με πρωταγωνιστές τον Κορωνάκο και τον Σακαρέλο. Οι φιλοξενούμενοι με τον Ζηνόβιο να αναλαμβάνει στην επίθεση, έμειναν 1 πόντο πίσω στο τέλος της πρώτης περιόδου, που έληξε με σκόρ 12-11

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες με άμυνα ζώνης θέλησαν να άλλαξουν τον ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και αποδείχθηκε σωστή επιλογή, καθώς η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει 21-13 στο πρώτο πεντάλεπτο και στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έγινε διψήφια 27-15. Οι φιλοξενούμενοι που ήταν μαχητικοί στα ριμπάουντ δυσκολεύτηκαν στην επίθεση που πέτυχαν μόλις 4 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά με τον Πατάγια να βάζει 11 πόντους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους με την καλή άμυνα τους. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 42-23.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι επανέρχονται και με καλές άμυνες άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά σε 45-31 αλλά δεν κατάφεραν στη συνέχεια να πλησιάσουν περισσότερο στο σκόρ και οι γηπεδούχοι πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 53-38.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πατάγιας με 14 (2), Σακαρέλος 12 (1) και Κορωνάκος με 11 (13 ριμπάουντ) ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ζηνόβιος με 16 (1) και Καλύβας με 12 (12 ριμπάουντ) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Αμπελίδης