47 - 39

17/06/2024 22:15 Commercial League D Playoffs 23/24 1 40'

Intracom Telecom1012111447
Stanley101012739

Μια δύσκολη νίκη με 47-39 πέτυχε η ομάδα της INTRACOM TELECOM επί της ομάδας του THE STANLEY HOTEL στο εναρκτήριο αγώνα των play off της Commercial League D. Έτσι η INTRACOM πήρε την πρόκριση για την τετράδα και περιμένει το νικητή OPENBET vs ΟΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ για να μάθει τον αντίπαλο της. Η THE STANLEY HOTEL αν και ως όγδοη έπαιξε με την πρώτη ομάδα της κατηγορίας, κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική μέχρι το τέλος και για λεπτομέρειες δεν πήγε τη σειρά σε δεύτερο αγώνα.

Το παιχνίδι δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό, είχε  όμως μεγάλη ένταση και επιθυμία και από τους δύο για τη νίκη και κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και στις λεπτομέρειες.

Σαν ένα παιχνίδι play off και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νευρικά τον αγώνα. Η THE STANLEY HOTEL ήταν ιδιαίτερα άστοχη στα πρώτα λεπτά (6-2 το πεντάλεπτο) με την INTRACOM να πατάει καλύτερα στο παρκέ. Η THE STANLEY HOTEL έκανε πολλά φάουλ και κατάφερε να διακόψει το ρυθμό των αντιπάλων της, με τον Βαζούκη να πετυχαίνει ένα μεγάλο τρίποντο για το 12-12 του δεκαλέπτου.

Νέο τρίποντο του καυτού Βαζούκη έφεραν τη THE STANLEY HOTEL στο +3. Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε μονομαχία Τασουλα με Βαζούκη, ο πρώτος πέτυχε 8 πόντους, ο δεύτερος 7, με την INTRACOM να πηγαίνει στο ημίχρονο στο +2 (22-20) και αρκετά προβληματισμένη για τη μέτρια επιθετική της απόδοση.

Η THE STANLEY HOTEL συνέχισε να είναι βδέλλα πάνω στην αντίπαλο της και στην επανάληψη. Η INTRACOM πήρε ένα μικρό προβάδισμα (31-25) που όμως γρήγορα εξανεμίστηκε (31-31) με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο για το 33-32 του δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι είχε πάρει άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να κάνουν μεγάλη προσπάθεια. Η INTRACOM είχε ένα προβάδισμα 2 κατοχών (38-34 και 40-36) με τρίποντο όμως του Σιμωνετάτου η διαφορά έφτασε στο -1 (40-39). Από εκείνο το σημείο όμως η THE STANLEY HOTEL μπλόκαρε επιθετικά, έχασε αρκετές βολές με την INTRACOM να είναι πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και με ένα 7-0 σερί να κατακτά τη δύσκολη νίκη!

MVP ο εκπληκτικός Τασούλας με 21 πόντους και 17 ριμπάουντ, πραγματικός κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα! Μάνος, Χάβος και Κύριος ακολούθησαν σε απόδοση. Ο Βαζούκης κορυφαίος της THE STANLEY HOTEL.