16/05/2024 20:00 Commercial League B 23/24 4 40'

Intralot61641238
Elpen111517649

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μια σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα της ELPEN με 38-49 επί της ομάδας της INTRALOT σε εξ αναβολής αγώνα της τέταρτης αγωνιστικής της Commercial League Β και  με ρεκόρ 6-6 συνεχίζει να έχει μικρές ελπίδες για πλασάρισμα στην τετράδα! Η INTRALOT με το ρεκόρ της πλέον στο 4-9 έχασε και μαθηματικά τις ελπίδες της. Το παιχνίδι γενικά δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς και οι δύο ομάδες δεν πιάσανε τα καλά τους επιθετικά στάνταρ, με την INTRALOT να έχει και την απουσία του Χουλαριόπουλου, του βασικού της επιθετικού πυλώνα.

Η INTRALOT επέλεξε για άλλη μια φορά άμυνα ζώνης για να καταφέρει να αναχαιτίσει τις επιθέσεις των αντιπάλων της, η ELPEN man to man με αρκετή πίεση στην μπάλα. Το πρώτο πεντάλεπτο ήταν νευρικό και για τους δύο για το 4-5, με την ELPEN να ξεμπλοκάρει χάρη σε 2 τρίποντα του Χάλαρη για το 6-11 του δεκαλέπτου.

Και οι δύο βελτιώθηκαν επιθετικά στη συνέχεια. Ο Λουκίδης ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής για την ELPEN με 4 σερί δίποντα με την INTRALOT να βρίσκει σκορ από το ζωγραφιστό αλλά και με τρίποντο του Φλώρου για το 22-26 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε την κυριαρχία της ELPEN. Η INTRALOT είχε τρομερό επιθετικό πρόβλημα όντας πολύ άστοχη. Μετά το 26-32 η ELPEN πέτυχε ένα σερί 0-11 με το Λουκίδη και πάλι μεγάλο πρωταγωνιστή με 2 τρίποντα και 10 σερί πόντους! Το 26-43 του δεκαλέπτου έκανε το τέταρτο δεκάλεπτο τυπική διαδικασία, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες και τη μείωση του σκορ (36-48). Το τελικό 38-49 ήρθε δίκαια για την ELPEN.

MVP του αγώνα ο Χάλαρης με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Λουκίδης με 21 πόντους με τρομερά ξεσπάσματα μέσα στον αγώνα και ο Κριτσιδήμας με 10 ακολούθησαν σε απόδοση!   Αγγελόπουλος και Φλώρος οι καλύτεροι της INTRALOT.