01/02/2024 21:30 Commercial League B 23/24 14 40'

Intralot610111037
ΕΛΑΝΕΤ11177843

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της ΕΛΑΝΕΤ με 43-37 επί της ομάδας της INTRALOT και με ρεκόρ 5-3 βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία την πορεία της στην Commercial League B. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, είχε όμως πάθος για τη νίκη, μεγάλες μονομαχίες και κάποιους μεγάλους πρωταγωνιστές.

Ντέρμπυ αναμενόταν και ντέρμπυ ήταν το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να επιδεικνύουν τρομερή επιθυμία για τη νίκη και όλα να κρίνονται στις λεπτομέρειες και κυρίως στην καλή άμυνα της ΕΛΑΝΕΤ! Τελικά ο αγώνας κρίθηκε από τη γραμμή των βολών με την INTRALOT να έχει 3/16  και την ΕΛΑΝΕΤ 12/20!

Με τις άμυνες να κυριαρχούν και τις τα καλάθια να μπαίνουν με δυσκολία οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Η ΕΛΑΝΕΤ χάρη στο τρίποντο του Αγγελόπουλου πήρε το προβάδισμα με 6-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΕΛΑΝΕΤ κυριάρχησε κει με τους Παναγιώτου και Τσομώκο να σκοράρουν έκανε ένα επιμέρους 10-17 που της έδωσε ένα προβάδισμα ασφαλείας για τα δεδομένα του αγώνα 12 πόντων (16-28).

Η INTRALOT δεν παράτησε τα όπλα, ανέβασε την ένταση στην άμυνα της ρίχνοντας κάπως τη διαφορά (27-35). Η προσπάθεια για ανατροπή συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τη διαφορά να πέφτει και στους 5 πόντους (35-40) αλλά η ΕΛΑΝΕΤ χάρη στην καλή της άμυνα να καταφέρνει να παίρνει τη νίκη με 37-43!

Σκιαθίτης, Μπαντράς και Παναγιώτου οι καλύτεροι των νικητών, Χουλιαρόπουλος και Ντελαλής κορυφαίοι για την INTRALOT,

Αγγελόπουλος Νικόλαος (Παίκτης Intralot)

Χατζηκωνσταντής Γιώργος (Παίκτης ELANET)