66 - 40

27/03/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 1 40'

Intralot919181166
Cepal11992040

Στον αγώνα του κυπέλλου μεταξύ της Intralot και της Cepal, οι πρώτη κατάφεραν και προκρίθηκαν με σκορ 66-40.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στον κανονικό ρυθμό του αγώνα. Το σκορ ανάμεσα στους 2 αντιπάλους ηταν ισορροπημένο αφού στα πρώτα 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 5 6. Στην πορεία, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες αρχικά να είναι ισόπαλες στους 9 πόντους και τους φιλοξενούμενους προς τα τέλη να παίρνουν προβάδισμα με 9-11 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Σ το δεύτερο δεκάλεπτο, οι επιθέσεις ξεκλειδωθηκαν και κατάφεραν να δώσουν έξτρα θέαμα στον αγώνα. Οι 2 αντίπαλοι έδειχναν ισοδύναμοι με το σκορ στα μέσα της περιόδου να είναι 18-16. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Intralot κατάφεραn μέσα από τα εύστοχα σουτ 3 πόντων να βρουν το έξτρα σκορ το οποίο χρειάζονταν για να πάρουμε διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους και να προηγούνται στο ημίχρονο με σκορ 28-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισα να δείχνουν κυρίαρχοι στον αγώνα αφού έβρισκαν το σκορ που χρειάζονταν μέσα από τα ελεύθερα σουτ. Οι παίκτες της Cepal από την πλευρά τους ήταν πολύ άστοχοι και υπέπεσαν σε λάθη τα οποία είχαν φέρει τον αγώνα στο 37-23 σε βάρος τους. Στη συνέχεια, το σκηνικό παρέμεινε η ίδιο με τους γηπεδούχους ουσιαστικά να έχουν εξασφαλίσει τη νίκη αφού οι αντίπαλοί τους δεν μπορούσαν να φανούν ανταγωνιστικοί και βρίσκονταν πίσω με 46-29 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Intralot έβγαιναν στον αιφνιδιασμό, κατόπιν άστοχων επιθέσεων των αντιπάλων τους πληγώνοντας διαρκώς στο καλάθι τος και προηγούνταν με διαφορά 20 πόντων με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα με τίποτα να μην μπορεί να διεκδικηθεί από καμία από τις 2 ομάδες αμφότερες βρήκαν την ευκαιρία να σημειώσουν αρκετούς πόντους και να δώσoυν μια καλύτερη εικόνα στον αγώνα συνολικα.