41 - 30

12/11/2023 15:00 Commercial League B 23/24 1 40'

Intralot512121241
Techpassion6491130

Στον αγώνα μεταξύ της Ιntralot και της Τεκπασιον, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 41-30.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των δύο πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσουν τις οργανωμένες επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν μουδιασμένα τον αγώνα καθώς υπέκυπταν σε λάθη και ήταν και άστοχοι κάτι που επέτρεψε στους αντιπάλους τους να προηγούνται με 0-4 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια όμως ανέκαμψαν και κατάφεραν στο τέλος του δεκαλέπτου να υπολείπονται  1 πόντου (5-6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να μετουσιώσουν τις προσπάθειές τους σε καλάθια και έτσι στο μέσω της περιόδου το σκορ ήταν ισόπαλο στους 8 πόντους. Στο υπόλοιπο, η κατάσταση άλλαξε άρδην από την πλευρά των γηπεδούχων οι οποίοι με ένα επιμέρους σκορ 9-2 πήραν προβάδισμα νίκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να αυξάνουν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα. Στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ 20-13. Στην πορεία η πλευρά της Ιntralot ξεκίνησε να βρίσκει πόντους αλλά η άμυνα της ήταν ευάλωτη και δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν τους αντιπάλους τους. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 29-19.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Ιntralot κλήθηκαν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους και το πέτυχαν καθώς με πέντε λεπτά απομένουν για τη λήξη προηγούνταν 36-24. Στα εναπομείναντα λεπτά καμία έκπληξη δεν περίμενε τους παρευρισκόμενους με τους γηπεδούχους να ξεκινούν το πρωτάθλημα θετικά.