17/11/2016 21:30 League C3 16/17 40'

IRI91041538
Adidas416191352

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της IRI και της ADIDAS, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38 – 52.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν οι άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν κυρίως οργανωμμένες επιθέσεις στα πρώτα λεπτά, ήταν όμως διστακτικές στις τελικές επιλογές τους, έχοντας χαμηλά ποσοστά με το σκορ να είναι 2–2 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν μετά από ριμπάουντ για αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα να βρουν εύκολα καλάθια και να πάρουν προβάδισμα 2 κατοχών με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν ρυθμό επιθετικά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 9–4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι από την αρχή (με την είσοδο του Βουγιούκα Λ.) βρήκαν ρυθμό επιθετικά και έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση αμυντικά, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν στα πρώτα 2 λεπτά, με τους αντιπάλους τους να μένουν χωρίς καλάθι στα πρώτα 4 λεπτά και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 11 – 11. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Adidas συνέχισε να βελτιώνεται στο παρκέ, με τους παίκτες της IRI να κάνουν πολλά αβίαστα λάθη στις οργανωμμένες επίθεσεις τους, αλλά να βρίσκουν συστηματικές λύσεις από αιφνιδιασμούς, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, το παιχνίδι να αποκτά καλό ρυθμό και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 19 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες της Adidas με το καλημέρα μπήκαν με καλύτερα πατήματα, και με πρωταγωνιστές τους Βουγιούκα Λ. (ο οποίος για κάποιο ανεξήγητο λόγο έπαιξε αμυνα έχοντας 4 κλεψίματα στον αγώνα) και Πάγκαλη Γ. (ο οποίος ήταν και αυτός θετικός αμυντικά με 8 ριμπάουντ και ένα εντυπωσιακό κόψιμο στον αγώνα), με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς ανέβασαν την διαφορά στους 9 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει πολύ γρήγορο ρυθμό, την IRI να μην ευνοείται από αυτό και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 21 – 30. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα επιθετικά, κάνοντας πολλά αβίαστα λάθη και βασίστηκαν υπερβολικά στα μακρινά σουτ, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10+ πόντους και η περίοδος να κλείσει με σκορ 23 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο αντιπάλων, με τους παίκτες της IRI να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα, αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης και με τους φιλοξενούμενους να παραμείνουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διατηρούν ένα προβάδισμα ασφαλείας και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι GJIKNORI Ε. με 10 και Βεζυράκης Γ. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βουγιούκας Λ. με 28 (4) και Πάγκαλης Γ. με 10 πόντους αντίστοιχα.