40 - 43

28/03/2017 22:00 League C6 16/17 40'

IRI510151040
Hewlett Packard Enterprise91191443

Στο παιχνίδι της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ της IRI και της HEWLETT PACKARD, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40 – 43.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι δύο ομάδες σε γρήγορο τέμπο, με πολλές επιθέσεις στο transition και απόπειρες αιφνιδιασμών, αλλά με το ποσοστά να είναι χαμηλά και το σκορ 2 – 5 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι παίκτες της HP άρχισαν σιγά σιγά να σημαδεύουν το ζωγραφιστό των αντιπάλων, βελτίωσαν τις τελικές επιλογές τους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστή τον Μαγουλά Π. και πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με τους αντιπάλους τους να ψάχνουν και αυτοί τους ελεύθερους παίκτες αλλά να μην έχουν συγκέντρωση στις τελικές προσπάθειες τους και η περίοδος έκλεισε με σκορ 5 – 9.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η IRI με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε έναν πόντο, η HP όμως απάντησε άμεσα με τρίποντο του Βατιανού Γ., οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά, βρήκαν ρυθμό βασίστηκαν όμως υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων αλλά η HP με 2 διαδοχικές assist του Καρακοντόπουλου Γ. ανέβασε και πάλι την διαφορά σε 3 κατοχές με το σκορ να είναι 10 – 17 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι γύρισαν σε άμυνα man, το παιχνίδι συνέχισε σε καλό ρυθμό, με την ομάδα της IRI να αρχίζει να ευνοείται από το γρήγορο τέμπο και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 15 – 20.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι ο αγώνας σε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να παίζουν καθαρές άμυνες και ελεύθερο μπάσκετ, έμειναν κοντά στο σκορ, οι παίκτες της IRI συνέχισαν να ψαλιδίζουν την διαφορά και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 23 – 25. Στην πορεία και πάλι οι δύο αντίπαλοι με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών μετά από ριμπάουντ, αλλά χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές και αβίαστα λάθη, η IRI συνέχισε να ευνοείται από αυτόν τον ρυθμό και με καλάθι του Κοκκόση Θ. πέρασε μπροστά και έκλεισε την περίοδο με σκορ 30 – 29.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές παρουσιάστηκαν νευρικοί και έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά, με τους γηπεδούχους όμως στην συνέχεια να ανεβάζουν το προβάδισμα τους σε 2 κατοχές αλλά τους αντιπάλους τους όμως να αντιδρούν άμεσα, γύρισαν την άμυνα τους σε man, επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, κοντρόλαραν το τέμπο και με διαδοχικές άμυνες και επιθετική παραγωγή από τον Μακρή Κ. έκαναν ένα run 6 – 0 και ξαναπέρασαν μπροστά, με το σκορ να είναι 33 – 34 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες συνέχισαν να δείχνουν διάθεση, να πάνε neck and neck και να είναι ισόπαλες με 1:30” για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν φοβερή μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ, με την HP όμως να δείχνει μεγαλύτερη ψυχραιμία από την γραμμή των βολών διαμορφώνοντας το σκορ σε 40 – 42 με 22” και κατοχή για IRI στην οποία ο Μπαρλάς Γ. βρήκε ελεύθερο τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι με αποτέλεσμα η ΗP να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σιαπκάρας Ν. με 17 (5) και Νικηφόρος Μ. με 11, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μαγουλάς Π. με 6 και Βατιανός Ι. με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.