24/11/2016 20:00 League C3 16/17 40'

IRI81081137
Oracle2016151263

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της IRI και της ORACLE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37 – 63.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης  2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες σε οργανωμένες επιθέσεις στα πρώτα λεπτά, αλλά ήταν διστακτικές στις τελικές επιλογές τους, με την Oracle όμως να έχει καλύτερα πατήματα και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 1–7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βασίζονται κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, οι οποίοι κυκλοφόρησαν την μπάλα, σημάδεψαν το ζωγραφιστό και κυριάρχησαν στα ριμπάουντ με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10 πόντους, με την IRI να βελτιώνεται στα τελευταία 2 λεπτά, αλλά η περίοδος να κλείσει με σκορ 8–20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες και πάλι νευρικές στο επιθετικό κομμάτι, αλλά με καλές άμυνες και μένοντας χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά η Oracle, με πρωταγωνιστή τον Θεοδωρακόπουλο Θ. βρήκε συστηματικά λύσεις, με τους παίκτες της IRI να μην έχουν ρυθμό στις οργανωμένες επιθέσεις τους και το σκορ να είναι 12-26 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν τον ρυθμό του αγώνα, με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών, οι αντίπαλοί τους ακολούθησαν τον γρήγορο ρυθμό, έτρεξαν και αυτοί σε αιφνιδιασμούς, συνεχίζοντας όμως να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του γηπέδου με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 18 – 36.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα, αλλά παράλληλα να είναι εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική μέρα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι σοβαροί και συγκεντρωμένοι, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ, διατηρώντας μια διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σκολίδης Β. με 11 (1) και Κουτσοπέτρος Χ. με 7, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Θεοδωρακόπουλος Θ. με 16 (2) και Κρεούζης Ν. με 14 (2) πόντους αντίστοιχα.