10/11/2016 21:30 League C3 16/17 40'

IRI108111140
Pleiades Shipping Agents913141147

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της IRI και τις PLEIADES, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40 – 47.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο είχαν γρήγορες σχετικά επιθέσεις, βασιζόμενες κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, έχοντας χαμηλά ποσοστά και το σκορ να είναι 7–4 στα πέντε πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο τέμπο, με τους γηπεδούχους να αρχίσουν να λύνονται επιθετικά, να κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα και να παίρνουν προβάδισμα 2 κατοχών, αλλά και τους φιλοξενούμενους να βελτιώνονται στα τελευταία λεπτά, να βγάζουν διαδοχικές άμυνες και να πιέζουν και αυτοί για αιφνιδιασμούς, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, ενώ στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε με χαμηλά ποσοστά με το σκορ να είναι 12 – 11 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η ομάδα της IRI έδειξε μεγαλύτερη μαχητικότητα, είχε πολλές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ, αλλά δεν κατάφερε να τις εκμεταλευτεί, με αποτέλεσμα οι PLEIADES να περάσουν μπροστά, οι δύο ομάδες να μένουν κοντά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 18 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά με σχετικά βιαστικές τελικές επιλογές στις οργανωμένες επιθέσεις τους, με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ με αποτέλεσμα να βρουν εύκολα καλάθια και να πάρουν προβάδισμα 10+ πόντων, με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 22 – 30. Στην πορεία η IRI αντέδρασε, έκλεισε την άμυνα της, συνέχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και μείωσε σε 5 πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 29 – 36.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες με υπομονή μπροστά, προσπάθησαν να βρουν τις ελεύθερες επιλογές, αλλά να συνεχίζουν να χαρακτηρίζονται από χαμηλά ποσοστά με το σκορ να είναι 31 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι άρχισαν να δείχνουν εμφανή σημάδια κόπωσης, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, οι οποίοι δείχνοντας  να έχουν περισσότερες δυνάμεις κυριάρχησαν για πρώτη φορά στα ριμπάουντ (τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά), είχαν πολλές δεύτερες επιθέσεις, χωρίς όμως να τις εκμεταλευτούν στο έπακρο, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 40 – 45 με ένα λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι παίκτες της IRI έδειξαν μαχητικότητα αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν περαιτέρω με αποτέλεσμα η PLEIADES να πάρουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι 19 (4) και Αγγέλης Γ. με 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λασκαρίδης Ο. με 19 και Δεκαβάλας Ο. με 15 (1) πόντους αντίστοιχα.