61 - 50

16/12/2015 21:30 League B2 15/16 40'

Esa Security1517111861
Metrocosmos117102250

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ISS και του METROCOSMOS, γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 50.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ISS ξεκίνησε με άμυνα man, ενώ ο Metrocosmos με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι υπήρχε καλός ρυθμός στα πρώτα πέντε λεπτά και με τις δύο ομάδες να βγάζουν ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και να είναι κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο καλός επιθετικός ρυθμός συνεχίστηκε, αλλά με την ISS να έχει καλύτερες τελικές επιλογές και καλύτερα ποσοστά με αποτέλεσμα να πάρει μία διαφορά δύο έως τριών κατόχων και την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε ακόμη πιο γρήγορο ρυθμό και με τις δύο ομάδες να πιέζουν στα πρώτα λεπτά για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition σε κάθε ευκαιρία, με βιαστικές όμως επιθέσεις και χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και από τις δύο πλευρές. Παρόλα αυτά στα πρώτα πέντε λεπτά η ISS ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους με το σκορ 21 – 11, κυρίως με εύστοχα τρίποντα. Στο δεύτερο μισό το τέμπο του αγώνα έπεσε με τις δύο ομάδες να παίζουν κυρίως σετ, αλλά με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές και τους γηπεδούχους με καλή κυκλοφορία της μπάλας και εύστοχα σουτ να κλείνουν το ημίχρονο με σκορ 32 – 18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο ακριβώς τέμπο με τις δύο ομάδες να μην αλλάζουν τίποτα στο παιχνίδι τους με την διαφορά να μένει σταθερά πάνω από τους 10 πόντους και την περίοδο να κλείνει με σκορ 43 – 28. Στο τελευταίο δεκάλεπτο στα τρία πρώτα λεπτά ο Metroosmos ξύπνησε, μπήκε με περισσότερη ενέργεια και πιο συγκεντρωμένος, έβγαλε άμυνες βρήκε ρυθμό στην επίθεση και μείωσε σε εννέα πόντους. Παρόλα αυτά όλη ISS αντέδρασε άμεσα, ανέβασε ταχύτητα, έκλεισε την άμυνα της και ξαναπήρε μια διαφορά + 10 πόντων, την οποία και διατήρησε έως τέλος του αγώνα.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μανώλης Κ. με 21 (5) και Παληός Χ. με 21 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπανικολάου Α. με 20 και για Γερουκάλης Γ. με 11 πόντους αντίστοιχα.