18/05/2023 19:30 Shipping League B 22/23 6 40'

Jotun Hellas11316630
Marine Support1711171964

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Jotun Hellas και της Marine Support οι φιλοξενούμενοι πήραν μία εύκολη νίκη με σκορ 30-64.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες μου γηπεδούχων επέλεξαν άμυνας ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους ατομική σαν αγώνα ο ρυθμός θα είναι γρήγορος οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις με εκείνη η οποία εμφανίζει καλύτερη εικόνα να είναι οι φιλοξενούμενοι οι οποίoi στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 5-7. Στη συνέχεια η πλευρά της Marine Support συνέχισε να παίζει στα ίδια επίπεδα απόδοσης διατηρώντας το προβάδισμα της και τους παίκτες της Jotun να είναι από κοντά αλλά να μην καταφέρουν να προσπερασουν. Το σκορ στη λήξη της πρώτης περιόδου ήταν 11-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 4 πόντων πετυχαίνουν την αύξηση της διαφοράς με τους αντιπάλους τους να καταφέρνουν να σημειώσουν μόλις μία βολή μέχρι τα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο, αν και ο ρυθμός είχε πέσει η πλευρά της Marine Support έβρισκε τον τρόπο να πληγώνει την αντίπαλη άμυνα και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σκορ 14 28 υπέρ της.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τον ρυθμό να παραμένει αργός και τους φιλοξενούμενους να ανεβάζονται προβάδισμά τους στο 19-32 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι παίκτες των γηπεδούχων δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το παιχνίδι των αντιπάλων τους οι οποίοι σημειώνοντας ένα σερί 10 πόντων είχαν κατακτήσει ουσιαστικά τη νίκη (24-45).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Jotun αν και φαίνονταν κουρασμένοι πάλευαν τον αγώνα και προσπαθούσαν για το καλύτερο. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 30-52. Στα εναπομείναντα λεπτά έχοντας πλέον παραδοθεί οι γηπεδούχοι στις συνθήκες του αγώνα, έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να σημειώσουν 12 μαζεμένους πόντους και να κατακτήσουν μια εύκολη νίκη.