19/01/2023 19:30 Shipping League B 22/23 10 40'

Jotun Hellas752721
Spring Marine28162551

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 10ης αγωνιστικής μεταξύ της Jotun Hellas και της Spring Marine οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμορφώνεται στο τελικό 21-51.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρoυν να οχυρωθούν. Αν και ο αγώνας είχε γρήγορο ρυθμό, οι ομάδες δεν κατάφεραν να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές με τους γηπεδούχους να ξεκινούν καλύτερα και να προηγούνται με 4-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι ομάδες συνέχισαν να μην έχουν καλή επιθετική συγκέντρωση ακόμα, κυρίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων που δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλο πόντο και βρίσκονταν πίσω με 7-2 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι ομάδες υπέπεσαν σε πολλά φάουλ σε ένα διάστημα που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Οι γηπεδούχοι, όμως απάντησαν και κατάφεραν να προηγούνται με 9-7 στα μισά του δεκαλέπτου. Στο υπόλοιπο αν και οι παίκτες της Spring Marine πέρασαν μπροστά, οι αντίπαλοί τους κατάφεραν να απαντήσουν και να συνεχίζουν να προηγούνται με 12-10 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι άμυνες συνέχισαν να πρωταγωνιστούν και οι παίκτες να κάνουν σκληρά φάουλ για να απωθήσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Η επίθεση που επλήγη περισσότερο ήταν των γηπεδούχων οι οποίοι κατάφεραν να πετύχουν μόνο ένα καλάθι και να βλέπουν την ανατροπή των αντιπάλων τους που προηγούνταν με 14-20 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες της Spring Marine, συνέχισαν το σερί τους και να είναι κυρίαρχοι στον αγώνα αφού κράτησαν τους αντιπάλους τους στο μηδέν. Ως αποτέλεσμα αυτού απέκτησαν διψήφια διαφορά και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 14-26.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε όχι όμως και η απόδοση των φιλοξενούμενων οι οποίοι έχοντας το μομέντουμ του αγώνα και μεγάλη πίστη στις δυνάμεις τους κατάφεραν να προηγούνται με 19-38 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα επόμενα τα λεπτά η αποκαρδιωμένοι παίκτες της Jotun Hellas έκαναν αρκετά  λάθη και έβλεπαν τους αντιπάλους τους να φτάνουν σε ένα σερί 14 πόντων που μετέτρεψε τον αγώνα σε εύκολη υπόθεση για τους φιλοξενούμενους.