01/11/2022 19:00 Shipping League B 22/23 1 40'

Spring Marine91281039
Jotun Hellas8181532

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της Spring Marine και της Jotun Hellas οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39-32

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με σχηματισμό man to man ενώ οι αντίπαλοι τους με ζώνη ώστε να ανταποκριθούν στις οργανωμένες επιθέσεις που είχαν να αντιμετωπίσουν. Οι ομάδες αντιμετώπισαν προβλήματα παραγωγικότητα σκοράροντας μόλις 6 πόντους και  τους φιλοξενούμενους να χρειάζονται 3 λεπτά για βγούν από το 0  και το σκορ ήταν ισόπαλο 3-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, ο αργός ρυθμός κρατούσε τις ομάδες κοντά στο σκορ  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9-8.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι ομάδες χρειάστηκαν 3 λεπτά για να αλλάξουν το πίνακα του σκορ και πιστοί στο ίδιο μοτίβο σκόραραν με τον ίδιο ρυθμό διαμορφώνοντας το 13-8 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου,  οι παίκτες της Jotun αδυνατούσαν να φανούν εύστοχοι και έβλεπαν τη διαφορά να πηγαίνει σε διψήφια επίπεδα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-9 υπερ της Spring.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι ομάδες μπήκαν με όρεξη να παλέψουν τον αγώνα αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να αλληλοεξουδετερώνουν τις αντίπαλες επιθέσεις και το σκορ ήταν 24-11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες έκαναν πολλά λάθη όπου ευνόησαν τους φιλοξενούμενους που εκμεταλλεύτηκαν την αντίπαλη 3λεπτη ανομβρία για να κατεβάσουν τη διαφορά κατά 4 πόντους χωρίς όμως να μπορούν να κατεβάσουν τη διάφορά σημαντικά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 29-17.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι  επιχείρησαν να μπουν ξανά στο κόλπο του αγώνα και με σερί 7 πόντων κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα και το σκορ ήταν  34-26 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι άμυνες πρωταγωνίστησαν αφού οι ομάδες ήξεραν πως αυτό ήταν το κλειδί για το ροζ φύλλο αγώνα. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σωστά τον αγώνα και κατάφεραν να ξεκινήσουν τη σεζόν με το δεξί.