71 - 63

14/01/2018 16:00 Super League B 17/18 40'

KPMG1426151671
Βιοιατρική2118150963

Με νίκη έκανε ποδαρικό στην νέα χρόνια η ομάδα της KPMG που κατάφερε αρκετά πιο δύσκολα από ότι μαρτυράει το τελικό σκορ να κερδίσει την ομάδα της Βιοϊατρικής. Οι φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν αρκετά την πρωτοπόρο της Super league B και αν δεν κουράζονταν στην τελευταία περίοδο, τώρα τα πράγματα μπορεί να ήταν εντελώς διαφορετικά.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα και οι 2 ομάδες μπήκαν εξίσου δυνατά και μέχρι περίπου το 8’ πήγαιναν μαζί στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης όμως το παιχνίδι δεν πήγαινε όπως το είχαν σχεδιάσει και εξαιτίας των πολλών χαμένων αμυντικών ριμπάουντ ο coach Παπαγεωργίου γύρισε την ομάδα του σε man to man. Ο Αγγέλου αρχικά και ο Καλλινίδης στην συνέχεια ήταν οι κύριες επιθετικές αιχμές για την ομάδα τους αφού πέτυχαν 5 πόντους ο πρώτος και 7 ο δεύτερος. Οι παίχτες της βιοϊατρικής από την μεριά τους είχαν συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ αφού ποτέ με τον Παππά και ποτέ με τον Μακρόπουλο κατάφερναν και εκμεταλλευόντουσαν τις αμυντικές αδυναμίες των γηπεδούχων. Έτσι στο τελείωμα του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 14 – 21.

Οι φωνές του coach της KPMG άρχισαν να πιάνουν τόπο στο 2ο δεκάλεπτο. Οι αμυντική τους λειτουργία βελτιώθηκε σημαντικά και τα block out σταμάτησαν να είναι η αχίλλειος πτέρνα του παιχνιδιού τους. Με την απουσία του Δελληγιάννη το βάρος στην επίθεση έπεφτε αποκλειστικά στους προαναφερθέντες Καλλινίδη και Αγγέλου που χάρις την δικιά τους έφεση στο σκοράρισμα η ομάδα τους ανέκτησε το προβάδισμα με την διαφορά στο σκορ να φτάνει μέχρι και το +8 (36 – 28). Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίχτες της Βιοϊατρικής αφυπνίστηκαν και άρχισαν να μειώνουν έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Παππά που πέτυχε τους 11 από τους 18 πόντους της ομάδας του. Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 40 – 39.

Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι γηπεδούχοι είχαν έναν ακόμα σκόπελο να ξεπεράσουν μιας και ο Αγγέλου αποβλήθηκε με 2 τεχνικές ποινές και το βάρος πλέον έπεφτε εξολοκλήρου στον Καλλινίδη. Βέβαια αρχικά έδειχναν να μην επηρεάζονται αφού κατάφεραν και άνοιξαν πάλι την διαφορά με το σκορ να γίνεται 49 – 42. Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν πάλι το τρόπο να επιστρέψουν παίζοντας πολύ καλή άμυνα σε εκείνο το σημείο, ενώ στην επίθεση εκμεταλλεύονταν την πολύ καλή μέρα του Μακρόπουλου. Στο τέλος της περιόδου η KPMG διατηρούσε το προβάδισμα έστω και με δυσκολία με το σκορ να είναι 55 – 54.

Στην τελευταία περίοδο όμως τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους. Ο Τριγάζης μπήκε στην εξίσωση του σκοραρίσματος για την ομάδα του αλλά εξίσου καθοριστικά ήταν τα αμυντικά ριμπάουντ που πήρε  και έτσι δεν έδωσε άλλες δεύτερες επιθέσεις στους αντιπάλους. Οι παίχτες της βιοϊατρικής λόγω της κούρασης εξαιτίας του πιο μικρού rotation δυσκολεύονταν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι και έτσι από ένα σημείο και μετα αποδέχτηκαν την ήττα. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα της KPMG  να πανηγυρίζει ένα ακόμα ροζ φύλλο με σκορ 71 – 63.

Για τους νικητές εξαιρετικός για ακόμη μια φορά ήταν ο Καλλινίδης με 24, ενώ για την ομάδα της βιοϊατρικής φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Παππάς και ο Μαρκόπουλος που πέτυχαν από 20 πόντους.

Διαιτητές : Σιδέρης, Αυγερινός.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Μανούσος Γιώργος (Παίχτης KPMG) : Ένα παιχνίδι ιδιαίτερο σήμερα για εμάς. Είχαμε μερικές απώλειες από παίχτες. Δεν βρήκαμε ρυθμό σε όλο το παιχνίδι, παρόλα αυτά συγκεντρωθήκαμε λίγο στο τελευταίο δεκάλεπτο και καταφέραμε και πήραμε το παιχνίδι. Ευχαριστώ.”

Μίχος Ξενοφώντας (Παίχτης Βιοιατρικής) : “Κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Προηγηθήκαμε στην αρχή, μας μπήκαν κάποια 3ποντα, κάποια σουτ. Παίξαμε καλή άμυνα, κατά διαστήματα παίξαμε καλό μπάσκετ. Αφήσαμε όμως κάποια drive, μίλησε και η κούραση. Ήταν ένα πολύ ωραίο ματς. Είχε διακύμανση το σκορ. Περνάγαμε μπροστά, στο τέλος κουραστήκαμε και το χάσαμε. Ευχαριστώ.”