19/11/2017 17:30 Super League B 17/18 40'

KPMG2719172083
Frezyderm1325111867

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Την 2η της νίκη πανηγύρισε η KPMG το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό της Πεντέλης απέναντι στην μαχητική ομάδα της FREZYDERM.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν σεληνιασμένοι στο παρκέ. Η άμυνα τους πραγματικά δεν άφηνε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους και με αυτήν για εφαλτήριο ξεκίνησε μια σπουδαία εμφάνιση στην επίθεση. Αρχικά ο Αγγέλου ήταν εξαιρετικός στην επίθεση και με 6 δικούς του πόντους και με ένα 3ποντο του Μαρμαρίδη οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 11 – 1. Η συνέχεια  ήταν περίπου η ίδια και στην συνέχεια. Πότε ο Καλλινίδης, πότε ο Αγγέλου και πότε ο Πολυχρονίδης δημιουργούσαν και εκτελούσαν εξαιρετικά με αποτέλεσμα η διαφορά στο τέλος της περιόδου να είναι στο +14. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μετά το αρχικό σοκ προσπαθούσαν με ιδιαίτερη δυσκολία να βρουν το δρόμο προς το καλάθι αλλά και να σταματήσουν τον επιθετικό οίστρο των αντιπάλων τους. Εν τέλει το δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 27 – 13 χάρις ένα φοβερό 3ποντο at the buzzer από τον Πολυχρονίδη.

Μέχρι την μέση περίπου της 2ης περιόδου το σκηνικό δεν άλλαξε σημαντικά. Οι παίχτες της KPMG πιστοί στο πλάνο του προπονητή τους συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με την εξαιρετική οργάνωση του παιχνιδιού από τον Δεληγιάννη συνέχισαν να προηγούνται με 2ψηφια διαφορά. Περίπου στα μισά οι παίχτες της FREZYDERM αφυπνίστηκαν και άρχισαν σιγά σιγά να ροκανίζουν την διαφορά πιέζοντας πρώτα από όλα στην άμυνα. Η ζώνη άρχισε να αποδίδει δίνοντας ενέργεια και στην επίθεση και με την πολύ καλή εμφάνιση του Σαρλή η διαφορά στο 17′ ήταν μόνο 5 πόντοι. Ο ρυθμός και των 2 ομάδων δεν άλλαξε μέχρι το τελείωμα του ημιχρόνου όπου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 46 – 38.

Στην 3η περίοδο οι παίχτες της KPMG αρχικά έδειξαν να βρίσκουν τις λύσεις στην βελτιωμένη άμυνα των αντιπάλων τους και έτσι διατήρησαν την 2ψηφια διαφορά στο σκορ (+14). Οι φιλοξενούμενοι μετά από ένα επεισόδιο και έναν εκνευρισμό με τους αντιπάλους, ανέβασαν τον ρυθμό τους και με την βοήθεια του Σαρλή και του Κασάπα μείωσαν στους 8 πόντους. Από εκείνο όμως το σημείο οι γηπεδούχοι ξαναβρήκαν την συγκέντρωση τους και με σωστές επιλογές στην επίθεση από τον Δεληγιάννη τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 63 – 49.

Στην τελευταία περίοδο τα πάντα είχαν σχεδόν κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι επηρεασμένοι από το περιορισμένο rotation και με την κούραση να είναι πλέον εμφανής από την υπερπροσπάθεια, δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι από την άλλη δεν σταμάτησαν να παίζουν σύμφωνα με το πλάνο σε άμυνα και σε επίθεση και έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά. Έτσι το ροζ φύλλο του αγώνα κατέληξε στα χέρια των γηπεδούχων με σκορ 83 – 67.

Εξαιρετικός για τους νικητές ήταν ο Αγγέλου με 29 πόντους αλλά και ο Δεληγιάννης που εκτός από τους 21 πόντους του οργάνωσε άψογα το παιχνίδι της ομάδας του. Για την ομάδα της FREZYDERM σπουδαία εμφάνιση έκανε τόσο ο Σαρλής με 19 αλλά και ο Ψαρρός με 17 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Καλογριάς , Δαβιδέλης.

Δηλώσεις Παιχτών / Προπονητών :

Πελεκάνος Κωνσταντίνος (Παίχτης KPMG) : “Ήταν πολύ καλή νίκη για την ομάδα μας. Συνεχίζουμε μετά από το πολύ  ξεκίνημα που κάναμε. Είμαστε στο 2 – 0 και πάμε δυνατά να συνεχίσουμε το νικηφόρο σερί. Ευχαριστώ.

Ψαρρός Γεώργιος (Παίχτης FREZYDERM) : “Εντάξει πολύ καλή ομάδα. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Εμείς δεν είμαστε συγκεντρωμένοι. Σε κάθε παιχνίδι προσπαθούμε να βελτιωθούμε. Υπήρχαν λίγα νεύρα αλλά δεν χρειάζονται. Συγχαρητήρια σε όλους καλή χρονιά και υγεία. Ευχαριστώ.”