61 - 47

21/03/2024 20:30 Commercial League A 23/24 5 40'

KPMG2308161461
Generali1316061247

Ακόμη μία σημαντική πέτυχε η ομάδα της KPMG αυτή τη φορά με 61-47 επί της ομάδας της GENERALI.  Έτσι με ρεκόρ 6-2 έχει κλειδώσει θέση στην τετράδα, καθώς έχει 2 ήττες μόνο από την πρωτοπόρο UNION EUROBANK. Η GENERALI από την άλλη με ρεκόρ 3-4 πολεμάει να μπει στην τετράδα και να έχει πλεονέκτημα στον πρώτο γύρο των play off.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στο πρώτο δεκάλεπτο η KPMG μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα με τη GENERALI να έχει επιθετικά θέματα και να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων της (15-3 και 23-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως το σκηνικό άλλαξε, η GENERALI ανέβασε ένταση και με τους Σφυρή και Πέτση να σκοράρουν έφεραν τούμπα τον αγώνα ισοφαρίζοντας σε 27-27, με το ημίχρονο να λήγει με 31-29 για την KPMG.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό. Η KPMG ηρέμησε στο ημίχρονο και έδειξε ξανά το καλό της πρόσωπο και με τον Καλλινίδη πρωταγωνιστή άρχισε να χτίζει εκ νέου μια διαφορά. Η GENERALI είχε κακές επιλογές στην επίθεση και μεγάλη νευρικότητα και το επιμέρους 16-6 έφερε την KPMG στο +12 (47-35).

Η GENERALI έκανε την ύστατη προσπάθεια για νέα ανατροπή, όμως η KPMG έβαλε πολύ ενέργεια, πίεσε στην άμυνα την αντίπαλο της βγάζοντας μεγάλη σκληράδα και κατέκτησε τη δικαιότατη νίκη.

MVP του αγώνα ο τρομερός Αγγέλου με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τους Καλλινίδη και Σπανό να ακολουθούν. Σφυρής και Ρεμούνδος κορυφαίοι για τη GENERALI.