80 - 52

13/01/2024 15:00 Commercial League A 23/24 7 40'

KPMG2218241680
Easy Education231451052

Μια πολύ εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της KPMG κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 80-52 την ομάδα της EASY EDUCATION. Έτσι με ρεκόρ 3-1 βλέπει πιο αισιόδοξα την πορεία της στην Commercial League A, με την EASY EDUCATION να ψάχνει ακόμη την πρώτη της νίκη.

Και όμως παρά τη διαφορά των 28 πόντων το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ στο πρώτο ημίχρονο. Η EASY EDUCATION κατάφερε για είκοσι λεπτά να παίξει σπουδαίο επιθετικά μπάσκετ και να ακολουθήσει ένα γρήγορο ρυθμό στον αγώνα. Με τους Τζανετή και Τζαμτζή να είναι εντυπωσιακοί πέτυχαν 23 πόντους και αν δεν ήταν ο Καλλινίδης με τα δύο σερί τρίποντα του θα είχαν μεγαλύτερη διαφορά από το +1 (22-23).

Η KPMG συνέχισε να έχει καλή επιθετική παρουσία και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως σταδιακά άρχισε να ανεβάζει και την ένταση στην άμυνα της. Η EASY EDUCATION  είχε ακόμη τις αντοχές και το καθαρό μυαλό για να παραμένει κοντά στο σκορ με το επιμέρους 18-14 να δίνει το προβάδισμα με +3 (40-34) στην KPMG.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν ένα άλλο παιχνίδι με την KPMG να κυριαρχεί απόλυτα στο παρκέ, να βγάζει τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και να μετατρέπει το παιχνίδι παράσταση για ένα ρόλο. Το 24-5 του τρίτου δεκαλέπτου τελείωσε την υπόθεση νικητή και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Αγγέλου, Σπανός, Μαρμαρίδης και Καλλινίδης διψήφιοι σε πόντους, Τζαμτζής και Τζανετής οι καλύτεροι για την EASY EDUCATION .