70 - 55

24/04/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 2 40'

Kyklades Maritime1618181570
OTE Cosmote149161655

Μία τεράστια νίκη σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι πέτυχε η ομάδα της KYKLADES MARITIME (Shipping League A) απέναντι στην ομάδα του OTE COSMOTE (Commercial League A) με το εντυπωσιακό 70-55, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup A, όπου θα συναντήσει το νικητή του ζευγαριού ENESEL – UNION EUROBANK με φόντο την πρόκριση στην τετράδα!

Η ομάδα της KYKLADES MARITIME έκανε ένα επιθετικά φανταστικό παιχνίδι, είχε καλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα, αλλά βασικά κυριάρχησε στη ρακέτα με 13 ριμπάουντ παραπάνω από τους αντιπάλους της.

Δυνατά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση. Ο OTE COSMOTE με τα τρίποντα των Διονυσόπουλο (2) και Κάνιαρη ξεκίνησε δυνατά (6-10) με τις KYKLADES MARITIME να αντιδρούν και με παιχνίδι μέσα στη ρακέτα να τελειώνουν το δεκάλεπτο με +2 (16-14).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στην KYKLADES MARITIME. Με δυνατή άμυνα και γρήγορο ρυθμό και τον Σωτηρόπυολο να πετυχαίνει 7 γρήγορους πόντους πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά (28-17), με τον OTE COSMOTE να έχει πρόβλημα στην επίθεση. Το 34-23 του ημιχρόνου έδειχνε την KYKLADES MARITIME φαβορί για τη νίκη.

Η έμπειρη ομάδα του OTE COSMOTE φυσικά δεν εγκατέλειψε τη μάχη, όμως η ευστοχία της KYKLADES MARITIME από τη γραμμή του τρίποντου (3 στο τρίτο δεκάλεπτο) δεν της επέτρεψε να πλησιάσει στο σκορ. Έτσι το παιχνίδι μπήκε στην τελική του ευθεία με το σκορ στο +13 για τη KYKLADES MARITIME (52-39).

Έτσι κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο με τη KYKLADES MARITIME να κρατάει τα ηνία του αγώνα μαζί με μια διαφορά ασφαλείας παρά τις προσπάθειες του OTE COSMOTE για ανατροπή.

Εκπληκτικοί οι Ζαχαρόπουλος, Eliran και Σωτηρόπουλος! Διονυσόπουλος και Μπαρτζής οι καλύτεροι για τον OTE COSMOTE.

Ζαχαρόπουλος Διονύσιος (Παίκτης KYKLADES)

Μπαρτζής Κωνσταντίνος (Παίκτης OTE COSMOTE)