15/11/2015 17:45 League C2 15/16 40'

Los Huracanes Del Tango611161245
Collectives111110638

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ομάδας L.H.D. TANGO και των COLLECTIVES (οι οποίοι αγωνίστηκαν με σοβαρές απουσίες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-38.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Tango επέλεξε άμυνα ζώνης 3-2, ενώ οι Collectives επέλεξαν άμυνα man. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τα πρώτα 5 λεπτά με περισσότερη ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου, ενώ ανέβασαν το τέμπο του παιχνιδιού πιέζοντας για αιφνιδιασμούς. Στο δεύτερο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοση τους και με καλές άμυνες και τελικές επιλογές εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική δυσκολία της Tango να σκοράρει σε σετ επιθέσεις, και πήραν το προβάδισμα με το σκορ να κλείνει σε 6-11.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με τους Collectives να βρίσκουν λύσεις απέναντι στην ζώνη, με καλό passing game και τελικές επιλογές. Το αποτέλεσμα ήταν η Tango να μην βγάζει άμυνες (και ως εκ τούτου να μην έχει αιφνιδιασμούς), και συνεχίζοντας να μην έχει καλά ποσοστά σε σετ επιθέσεις να μην μπορεί να μειώσει την διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 17-22.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες της Tango να βγάζουν περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και να πιέζουν συνεχώς για αιφνιδιασμούς, κάτι που τους έδωσε εύκολα καλάθια και το προβάδισμα στο σκορ στα μισά της περιόδου. Όμως παρόλο που η κυκλοφορία της μπάλας και οι επιλογές στο σετ για τους γηπεδούχους βελτιώθηκαν σημαντικά, οι φιλοξενούμενοι με υπομονή και καθαρό μυαλό κρατήθηκαν κοντά στο σκορ με την περίοδο να λήγει 33-32.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε πάλι με την Tango να έχει περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και να βρίσκει λύσεις με καλό passing game απέναντι στην ζώνη 2-3 με την οποία ξεκίνησαν οι Collectives την περίοδο. Το παιχνίδι απέκτησε αργό τέμπο με μεγάλες επιθέσεις και για τις δύο ομάδες. Η επιθετική παραγωγή και για τις 2 πλευρές ήταν χαμηλή με την Tango να διατηρεί ένα προβάδισμα 1-2 κατοχών έως το τέλος του παιχνιδιού.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πλακάς Ι. με 21 και Εμμανουηλίδης Ν. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καιάφας Π. με 19 και Γερογιάννης Δ. με 7(1) πόντους αντίστοιχα.