Los Huracanes Del Tango610181448
Pharmex71161539

Γήπεδο Μπόθου
Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της L.H.D TANGO και τις PHARMEX (η οποία αγωνίστηκε με μόλις 5 παίκτες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 –39.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης 3–2, ενώ οι φιλοξενούμενοι άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές απέναντι στις κλειστές ζώνες, με αποτέλεσμα και οι δύο να έχουν χαμηλά ποσοστά με το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά να είναι 2 – 3! Στο δεύτερο μισό και οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίρνουν τα περιφερειακά σουτ που τους έδιναν οι ζώνες, αλλά συνέχισαν να είναι εκτός ρυθμού και με χαμηλά ποσοστά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 6 – 7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με σετ επιθέσεις, κλειστές άμυνες και χαμηλά ποσοστά στα περιφερειακά σουτ, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ τρία λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία τρία λεπτά η Pharmex κατάφερε με επιθέσεις στο ζωγραφιστό και βολές, να πάρει μια διαφορά δύο κατόχων, με τους αντιπάλους όμως να αντιδρούν άμεσα ισοφαρίζοντας και κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 16 – 18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Tango, μπήκε με περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο από την αρχή, και με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και καλύτερες τελικές επιλογές πέρασε μπροστά στο σκορ, ενώ στα μισά του δεκαλέπτου γύρισε την άμυνα της σε man. Το αποτέλεσμα ήταν τρία λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι να πάρουν μία διαφορά δύο κατόχων με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν σημάδια κόπωσης, να βρίσκονται εκτός ρυθμού και να βλέπουν τη διαφορά συνεχώς να αυξάνεται με την περίοδο να κλείνει με σκορ 34 – 24.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο τέμπο με τη διαφορά να μην πέφτει κάτω από τις 3 κατοχές στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημεία ζωής, μαχητικότητα, έβγαλαν άμυνες και με πρωταγωνιστή τον Αργυράκη Α. με τρία συνεχόμενα τρίποντα κατάφεραν και μείωσαν σε 4 πόντους ένα λεπτό και 10” πριν το τέλος. Παρόλα αυτά στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες της Tango έδειξαν ψυχραιμία επιθετικά και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πλακάς Ι. με 10 και Τουρκογεώργος Θ. με 8 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αργυράκης Α. με 26 (5) και της Τσεκέρης Θ. με 6 πόντους αντίστοιχα.