52 - 58

13/02/2023 22:00 Commercial League C 22/23 3 40'

Lavipharm1017101552
A-Ships1414121858

Στον αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής μεταξύ της lavipharm και της  A-Ships, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-58.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρoυν να περιορίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Η ομάδα η οποία ήταν πιο πετυχημένη σε αυτό ήταν γηπεδούχος η οποία μπόρεσε στα πρώτα 5 λεπτά να προηγείται με σκορ 8-5. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία του αγώνα και στο τέλος της πρώτης περιόδου βρισκόταν πίσω με σκορ 10-14

στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των γηπεδούχων να κάψουν και να καταφέρουν με ενέργεια και στις 2 πλευρές του παρκέ συνοδευόμενη με επιθετικά ριμπάουντ Να περάσουν ξανά μπροστά με 23 17 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο όμως το σκηνικό παρέμεινε ίδιο μεταφέρουμε 10 λεπτά. Έτσι η ανατροπή ήρθε από την πλευρά των φιλοξενούμενων οι οποίοι προηγούνταν με βραχεία κεφαλή στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου 27-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι 2 μονομάχοι διασταύρωσαν τα ξίφη τους πετυχαίνοντας ισάριθους σχεδον πόντους και έτσι στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν ισόπαλο στους 34 πόντους. Στην πορεία όμως και οι 2 ομάδες για 2 λεπτά σίγησαν επιθετικά λόγω των πιεστικών αμυνών κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενουςνα περάσουν μπροστά με 37-40 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η ένταση ήταν στο κόκκινο αφού το παιχνίδι μπορούσε να πάει σε κάθε πλευρά. Οι παίκτες έδειξαν την ανάλογη μαχητικότητα κάτι το οποίο φαίνεται και στον πίνακα το σκορ όπου με 5 λεπτ’ά να απομένουν για τη λήξη το σκορ ήταν 44-47. Στα επόμενα κρίσιμα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 2 φορές στους 49 και στους 51 πόντους αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα η επίθεσή των παικτών της Lavipharm δεν κατάφερε να ακολουθήσει, κάτι το οποίο μοιραία τους οδήγησε στο κίτρινο φύλλο αγώνα.