27 - 59

07/11/2022 19:00 Group D 22/23 2 40'

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής μεταξύ της Lavipharm και της BCT Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό  27-59.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοι τους άμυνα ζώνης με σκοπό να αντιμετωπίσουν τις οργανωμένες επιθέσεις. Οι ομάδες στα πρώτα λεπτά βρίσκονταν κοντά στο σκορ αλλά ένα σερί 8 πόντων των φιλοξενούμενων τους έβαλε σε θέση οδηγού με το σκορ να είναι 2-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την ίδια επιθετική ορμή και κατάφεραν να πληγώνουν διαρκώς την αντίπαλη άμυνα κρατώντας ταυτόχρονα την άμυνα τουςτους κλειστή, αποκτώντας διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 4 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Lavipharm είχαν καλύτερο ξεκίνημα χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να έχουν διάρκεια στο παιχνίδι τους συνεχίζοντας να βρίσκονται μακριά από τους αντιπάλους τους και να βρίσκονται πίσω με 9-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο, αν και οι φιλοξενούμενοι έμειναν για 3 λεπτά χωρίς πόντο είδαν πως η διαφορά ανάμεσά τους όχι μόνο δεν μειωνόταν αλλά αυξήθηκε. Στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 13-31.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι ομάδες εμφανίστηκαν πιο νωθρές επιθετικά και αδυνατούσαν να έχουν μια αντίστοιχη επιθετική αποτελεσματικότητα έχοντας ένα ισορροπημένο σερί 4-4 μεταξύ τους. Στην πορεία οι γηπεδούχοι μείωσαν για για λίγα λεπτά την απόσταση ωστόσο ένα νέο επιθετικό ξέσπασμα των αντιπάλων τους τους έφερε πίσω με διαφορά άνω των 20 πόντων 21-44.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν υπήρχε τίποτα να διεκδικηθεί από τις ομάδες αφού ο τελικός νικητής είχε αποφασιστεί. Σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να επιβεβαιώνουν την κυριαρχία τους όντας μπροστά με 25 52 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, τα 3 λεπτά χωρίς καλάθι των παικτών της lavipharm σφράγισαν τη μεγάλη σε βάρος τους η με σκορ 27-59