41 - 61

10/11/2023 20:00 Commercial League C 23/24 1 40'

Lavipharm91114741
Plantelt1412181761

Στον αγώνα μεταξύ της Lavipharm και της Plantelt, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 41-61.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης, ενώ οι αντίπαλοί τους ατομική. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να προσαρμοστούν σε αυτό και χάρη σε ένα σερί έξι πόντων να προηγούνται με 1-10 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η πλευρά της Lavipharm απάντησε με ένα σερί 9 πόντων για να έρθει στα ίσια με τους αντιπάλους της αλλά αυτό κράτησε για λίγο. Tο πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 9-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική λειτουργία και από τις δύο πλευρές αντιμετώπισε δυσκολίες και έτσι το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 13-17. Στο υπόλοιπο όμως οι παίκτες και τις δύο πλευρές φορμαρίστηκαν κα προσφέροντάς μας ωραίες φάσεις και γεμάτες επιθέσεις οδήγησαν το σκορ στο ημίχρονο να είναι 20-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Plantelt με ένα επιμέρους σερί 3-11 απέκτησαν διαφορά ασφαλείας στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη πόρεια, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν την αντίπαλη επίθεση και το μόνο το οποίο κατάφεραν ήταν να σκοράρουν και εκείνοι ελπίζοντας να πλησιάσουν στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 34-44.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, ενισχύοντας έτσι και τις πιθανότητες νίκης των φιλοξενούμενων οι οποίοι με πέντε λεπτά πριν για τη λήξη προηγούνταν με 36-52. Στα εναπομείναντα λεπτά, παρά τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και οι δύο ομάδες συνέχισαν να μάχονται μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο προσφέροντάς μας θέαμα.