40 - 57

01/12/2015 19:30 League B2 15/16 40'

Loreal5962040
ΣΙ ΠΙ911241357

Σε έναν αγώνα μεταξύ της L’OREAL και της ΣΙ-ΠΙ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40-57.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στον αγωνιστικό χώρο και μην έχοντας ρυθμό στις επιθέσεις τους, είχαν χαμηλά ποσοστά με αποτέλεσμα να υπάρχει χαμηλή παραγωγή και η περίοδος να κλείνει με σκορ 5-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το τέμπο του αγώνα βελτιώθηκε ελαφρώς με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό και να βελτιώνουν τις τελικές τους επιλογές, με τους γηπεδούχους όμως να βγάζουν περισσότερη ενέργεια στα πρώτα λεπτά και να ισοφαρίζουν στα μισά της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, έβγαλαν άμυνες και με ένα run 8-2 έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 14-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΣΙ-ΠΙ ξεκίνησε αλλάζοντας την άμυνα σε full press, με αποτέλεσμα να οδηγήσει τους αντιπάλους είτε σε λάθη είτε σε βιαστικές επιθέσεις, κάτι που τροφοδότησε την ΣΙ-ΠΙ με ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς και εκτόξευσε την διαφορά στους 24 πόντους με την τρίτη περίοδο να κλείνει με σκορ 20-44! Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με την διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα και την ΣΙ-ΠΙ να παίρνει μια καθαρή νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γεωργούλας Ε. με 30(1) και Ματέλλας Γ. με 7, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Γιαννόπουλος Κ. με 23(1) και Μουστάκας Μ. με 13(1) πόντους αντίστοιχα.