Loreal126171752
ΣΙ ΠΙ1116161962

Enersize Sport Club
Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στο παιχνίδι της 12ης Αγωνιστικής μεταξύ της LOREAL  και της ΣΙ ΠΙ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις και ήταν σχετικά διστακτικές στα πρώτα 2 λεπτά αλλά στην πορεία οι παίκτες λύθηκαν, ο ρυθμός του αγώνα και τα ποσοστά ανέβηκαν, με το σκορ να είναι 8 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καθαρές άμυνες και ελύθερο μπάσκετ, η Loreal είχε περισσότερη παραγωγή από assist, η ΣΙ ΠΙ να βασίστηκε κυρίως σε isos και αιφνιδιασμούς, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την ζώνη τους και έδωσαν τα τρίποντα στους αντιπάλους τους (οι οποίοι είχαν χαμηλά ποσοσστά) με αποτέλεσμα η ΣΙ ΠΙ να πάρει προβάδισμα 1 – 2 κατοχών και το σκορ να είναι 14 – 19 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες της ΣΙ ΠΙ συνέχισαν να προστατεύουν το ζωγραφιστό τους και να κάνουν double team κάθε φορά που η Loreal πόσταρε τον Λουγιάκη Μ., με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να συνεχίζουν να περιορίζονται σε μακρινά στατικά σουτ και να βλέπουν τους αντιπάλους τους με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δαλμυρά Κ. (τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά) να μετατρέπουν τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς και να ανεβάζουν την διαφορά στους 10 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 18 – 27.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Loreal να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να βρουν ρυθμό απέναντι στην ζώνη των αντιπάλων ούτε να σταματήσουν αμυντικά τον Δαλμυρά Κ., τους παίκτες της ΣΙ ΠΙ να συνεχίζουν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα, έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Δαλμυρά Κ. (ο οποίος σκόραρε τους 46 από τους 62 πόντους της ομάδας του!) και διατήρησαν ένα προβάδισμα 3+ κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λουγιάκης Μ. με 19 και Χρονόπουλος Θ. με 9 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Δαλμυράς Κ. με 46 (3) και Κυπραίος Α. με 5 (1) πόντους αντίστοιχα.