52 - 28

25/02/2016 20:00 League B2 15/16 40'

Loreal161591252
ΣΙ ΠΙ497828

Σε έναν αγώνα μεταξύ της Loreal και της ΣΙ ΠΙ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 28.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια στα πρώτα λεπτά με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις αλλά διερευνητικές στις τελικές επιλογές τους με αποτέλεσμα να έχουν χαμηλά ποσοστά και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 3–2. Στο δεύτερο μισό της περιόδου και οι δύο ομάδες με διάθεση να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς αλλά με τη Loreal να βρίσκει λύσεις στο ζωγραφιστό από τον Αξαμπανόπουλο Δ., παίρνοντας ένα προβάδισμα + 10 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16 – 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΣΙ ΠΙ μπήκε πιο συγκεντρωμένη, με καλύτερο spacing και τελικές επιλογές απέναντι στη ζώνη, αλλά με τη Loreal να συνεχίζει να έχει καλό ρυθμό και κυκλοφορία της μπάλας με το σκορ στα πρώτα 4 λεπτά να είναι 21 – 12. Στην πορεία της περιόδου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό, ξαναπήραν μια διαφορά + 10 πόντων με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να μη βρίσκουν συστηματικές λύσεις στις σετ επιθέσεις τους και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31 – 13.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και χωρίς σκορ στα πρώτα δυόμισι λεπτά, με το παιχνίδι να αποκτά πιο γρήγορο τέμπο αλλά με την Loreal να εξακολουθεί να έχει τον έλεγχο του ρυθμού του παιχνιδιού, να έχει καλύτερα πατήματα στο γήπεδο, να ανεβάζει την διαφορά στους 20 πόντους και την περίοδο να κλείνει με σκορ 40 – 20.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους παίκτες της  ΣΙ ΠΙ να δείχνουν μαχητικότητα, αλλά και τους παίκτες της Loreal να παραμένουν συγκεντρωμένοι και σοβαροί, να διατηρούν μια διαφορά + 15 πόντων και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αξάμπανόπουλος Δ. με 25 και Γεωργούλας Ε. με 16 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γιαννόπουλος Κ. με 13 και Μουστάκας Μ. με 6 (1) πόντους αντίστοιχα.