Loreal66131237
Oracle181371248

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Με το δεξί ξεκίνησε την φετινή σεζόν η ομάδα της ORACLE, αφού απέσπασε την νίκη απέναντι στην ομάδα της L’OREAL, με τελικό σκορ 37-48.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και με τις δύο ομάδες να επιλέγουν μια άμυνα ζώνης 2-3 (την οποία και διατήρησαν σε όλο το παιχνίδι), αλλά μόνο με την μία από τις δύο ομάδες να δείχνει έτοιμη επιθετικά στην αντιμετώπιση της. Η Oracle ξεκίνησε με 2 συνεχόμενα τρίποντα και με καλή κυκλοφορία της μπάλας έδειχνε να βρίσκει λύσεις απέναντι στην ζώνη της αντιπάλου κάνοντας ένα run 10-0 και οδηγώντας την L’oreal σε time out. Οι γηπεδούχοι βγήκαν από το time out πιο συγκεντρωμένοι και βελτιώθηκαν επιθετικά με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, αλλά συνέχιζαν να μην βγάζουν άμυνες απέναντι στην Oracle με αποτέλεσμα η περίοδος να λήξει 6-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το αργό τέμπο του παιχνιδιού συνεχίστηκε και με τις 2 ομάδες να συνεχίζουν τις άμυνες ζώνης και να επιλέγουν σετ επιθέσεις. Η L’oreal έκλεισε την ζώνη της ρισκάροντας τα ελεύθερα τρίποντα, αλλά δεν της βγήκε αφού η αντίπαλος είχε καλά ποσοστά από την γραμμή των τριών πόντων, κυρίως με τον Κρεουζή και την διαφορά να φτάνει στους 19 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σκορ 12-31, αλλά αυτό δεν έδειξε να πτοεί τους γηπεδούχους, δεδομένου ότι μπήκαν στην τρίτη περίοδο εμφανώς πιο συγκεντρωμένοι αφού κατάφεραν να βγάλουν άμυνες και με καλύτερο passing game να σκοράρουν κυρίως μέσα στην ρακέτα της Oracle. Αυτό το mini comeback συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο στο πρώτο λεπτό της οποίας η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους και αργά αλλά σταθερά συνεχώς ψαλιδιζόταν έως ότου το σκορ να γίνει 37-43, 2:30 πριν την λήξη του αγώνα! Κάπου εκεί τελείωσε και το comeback της γηπεδούχου αφού η ομάδα της Oracle αποδείχθηκε πιο συγκεντρωμένη στα τελευταία λεπτά καταφέρνοντας να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αξαμπανόπουλος με 16 και Ψικάκος με 6(2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Λιουδάκης με 15(3) και Κρεουζής με 13(3) πόντους αντίστοιχα.