09/01/2018 20:30 Super League A 17/18 40'

Loreal1514161762
Pernod Ricard Hellas141241444

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της LOREAL και της PERNOD RICARD, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 44.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν σετ κυρίως επιθέσεις, έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες έδειξαν υπομονή και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 4 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο παρόλα αυτά ο ρυθμός ανέβηκε, οι δύο ομάδες πίεσαν για αιφνιδιασμούς, η PERNOD RICARD με 2 σερί τρίποντα των Μορφιάδη Π. και Βασσάλου Ι.πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, με την LOREAL όμως αντιδρά και με 2 δικά της τρίποντα από τους Πολυχρονίδη Ι. και Δασκαλάκη Π. (και ένα συνολικό run 8 – 0) ισοφάρισε και με assist του Δασκαλάκη Π. και καλάθι του Γεωργούλα Σ. έκλεισε την περίοδο με σκορ 15 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του Δασκαλάκη Π. οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 2 κατοχών αλλά οι αντίπαλοί τους με assist του Επιτροπάκη Κ. και τρίποντο του Μορφιάδη Π. αντέδρασαν άμεσα με το παιχνίδι και πάλι σε οργανωμένες επιθέσεις, τις δύο ομάδες να παίζουν ορθολογικό μπάσκετ με τις άμυνες όμως να κυριαρχούν τα ποσοστά πολύ χαμηλά και το σκορ 24 – 19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες άρχισαν να λύνονται επιθετικά, μετρίασαν τα αβίαστα λάθη τους αλλά η LOREAL βρήκε διαδοχικές λύσεις από τον Δασκαλάκη Π. ανεβάζοντας την διαφορά σε 3 κατοχές, τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν να βασίζονται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων αλλά με ένα mini run 5 – 0 στο τελευταίο ενάμισι λεπτό κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο μεσκορ 29 – 26.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η PERNOD RICARD γύρισε σε άμυνα man, αλλά η LOREAL αντέδρσε καλά και με 2 σερί καλάθια του Γεωργουλά Σ. ξαναπήρε διαφορά 3 κατοχών με τους αντιπάλους της να μένουν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά βασιζόμενοι κυρίως οι προσωπικές ενέργειες σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι έχοντας καλή παραγωγή από assist κατάφεραν να ανεβάσουν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και το σκορ ήταν 41 – 28 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους παίκτες LOREAL να μετατρέπουν τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς και να βρίσκουν διαδοχικά εύκολα καλάθια σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι αντιμετώπισαν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και το σκορ ήταν 45 – 30 στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό στο πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της PERNOD RICARD να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μειώσουν κάτω από 10 πόντους και τους παίκτες της LOREAL να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γεωργούλας Σ. με 21 και Δασκαλάκης Π. με 12 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Επιτροπάκης Κ. με 17 (3) και Μορφιάδης Π. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δελδήμος, Τσώλη