01/11/2017 20:15 Super League A 17/18 40'

Pernod Ricard Hellas0711171954
Loreal1409172262

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι οι παίχτες της L’Oreal κατάφεραν και πήραν το 1ο ροζ φύλλο της χρονιάς απέναντι στην πολύ καλή ομάδα της Pernod Ricard.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να είναι παγωμένες και να δυσκολεύονται ιδιαίτερα να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν άμυνα ζώνης και με 2  ατομικές προσπάθειες του Γεωργούλα και του Μαργαρίτη πήραν κεφάλι στο σκορ με 1 – 4. Οι γηπεδούχοι παίζοντας και εκείνοι άμυνα ζώνης μετά την παγωμάρα των 1ων λεπτών χάρις 2 εύστοχα σουτ 3ων πόντων από τον Τσονιώτη και τον Βασσάλο ανέτρεψαν το σκορ και πήραν το προβάδισμα με 7 – 6. Το δεκάλεπτο όμως έκλεισε με ένα σερί 0 – 8 από τους παίχτες της L’Oreal όπου τους βρήκε να προηγούνται με 7 – 14.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε περίπου όπως τελείωσε η 1η. Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζοντας να πιέζουν στην άμυνα, αλλά με man to man τώρα, κατάφεραν χάρις την πολύ καλή οργάνωση του παιχνιδιού αλλά και με ένα εύστοχο 3ποντο από τον Δασκαλάκη να προηγηθούν με 14 – 22. Οι παίχτες της Penod Ricard όμως αφυπνίστηκαν και σιγά σιγά μάζεψαν την διαφορά χάρις την πολύ καλή παρουσία του Βασσάλου. Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 18 – 23.

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός και η ποιότητα του παιχνιδιού και των 2 ομάδων ανέβηκαν σημαντικά και μας χάρισαν ένα εξαιρετικό θέαμα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και αμέσως έφεραν την διαφορά στο καλάθι. Τότε οι φιλοξενούμενοι με ένα γρήγορο σερί 2 – 8 με ένα 3ποντο από τον Χρονόπουλο πήραν μια διαφορά ασφαλείας 8 πόντων. Οι παίχτες όμως της Penod Ricard δεν τα παράτησαν και μετά από πιεστική άμυνα αλλά και ένα εξαιρετικό διάστημα όπου ο Μορφιάδης πήρε την ομάδα στις πλάτες του η διαφορά στο σκορ πήγε πάλι στον πόντο (32 – 33). Με τις 2 ομάδες να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό το δεκάλεπτο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 35 – 40.

Στην τελευταία περίοδο είδαμε σπουδαίο μπάσκετ και από τις 2 ομάδες. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι χάρις ένα γρήγορο σερί 0 – 7 πήραν μια σπουδαία διαφορά πράγμα που μας έκανε να πιστεύουμε πως το παιχνίδι έγερνε πλέον υπέρ τους. Όμως η συνέχεια ήταν αναπάντεχη. Οι γηπεδούχοι με 3 γρήγορα εύστοχα σουτ 3ων πόντων από τον Βασσάλο και από τον Βακιρτζή μείωσαν στους 5. Τότε τα σουτ 3ων πόντων ήταν διαδοχικά και από τις 2 ομάδες ώσπου το ματς έγινε derby λίγα λεπτά πριν την λήξη όπου οι ομάδα της L’Oreal προηγούταν με 54 – 55. Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε το καθαρό μυαλό των φιλοξενούμενων όπου με σωστές επιλογές κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 54 – 62.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Γεωργούλας με 17 πόντους και 2/2 3ποντα, ενώ για την ομάδα της Pernod Ricard ξεχώρισε τόσο ο Βασσάλος με 17 όσο και Επιτροπάκης με 16 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Σιδέρης , Ζαγούρης.

Δηλώσεις Παιχτών / Προπονητών :

Γεωργούλας Στράτος (Παίχτης L’Oreal) : ” ΄Καλή σεζόν σε όλους. Καλή αρχή με δύσκολο παιχνίδι. Ξεκινήσαμε καλά , δυνατά με καλή άμυνα , συνεχίσαμε έτσι. Είχαμε για λίγο ένα νεκρό διάστημα αλλά στο τέλος πιέσαμε στην άμυνα και κερδίσαμε το ματς. Καλή σεζόν σε όλους χωρίς τραυματισμούς με υγεία για να το χαρούμε.”

Βασσάλος Γιάννης (Παίχτης Pernod Ricard) : ” Ήταν ένα καλό ματς. Δυστυχώς χάσαμε στις λεπτομέρειες. Ξεκινήσαμε λάθος. Θεωρώ ότι  επειδή έχουμε και κάποιες απουσίες ότι μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι. Συγχαρητήρια και στην άλλη ομάδα. Ξέραμε ότι θα είναι πιο προετοιμασμένοι και ότι ήταν το φαβορί της αναμέτρησης. Ελπίζω να ήμασταν καλοί αντίπαλοι.”