06/03/2018 20:30 Super League A 17/18 06/03/2018 40'

Loreal1216111049
ThinkDigital61015637

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Loreal και της Think Digital οι γηπεδούχοι νίκησαν σχετικά εύκολα με σκορ 49-37.

Η Loreal ξεκίνησε το ματς πολύ δνατά σημαδεύοντας κυρίως τον Αξαμπανόπουλο στο ζωγραφιστό ο οποίος με 3/4δ. ήταν η κυρια απειλή για την ομάδα της Think Digital. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν το παιχνίδι τους, δηλαδή αμυντικό ριμπάουντ και γρήγορο transition. Ηταν όμως πολύ άστοχοι στην τελική προσπάθεια και έτσι κατάφεραν να πετυχουν μόλις  6 πόντους στην πρώτη περίοδο. Έτσι τελείωσε ένα κακό δεκάλεπτο και για τους δύο με σκορ 12-6.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου δεν άλλαξαν και πολλά, οι δύο ομάδες συνέχισαν το κρεσέντο αστοχίας για περίπου ακόμα 3 λεπτά. Για τους φιλοξενούμενους ο Μαυρίκιος ξεκόλησε την ομάδα του στην επίθεση με ένα τρίποντο μετά απο αρκετή ώρα αφλογιστίας. Στο σημείο αυτό η Think Digital πίεσε και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, όμως 3 λεπτά πριν το τέλος η Loreal πήρε και πάλι προβάδισμα ασφαλείας 21-14 με τον Αξαμπανόπουλο να κάνει ότι θέλει στη ρακέτα σε άμυνα και επίθεση. Έτσι σκοράροντας 16 πόντους η Loreal πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη 28-16.

Στην επανάληψη η Think Digital δεν κατάφερε να πετύχει και πολλά, πέτυχε κάποια εύκολα καλάθια στην επίθεση όμως στην άμυνα δεν μπορούσε να αναχαιτήσει τους παίχτες του κόουτς Νίκα. Η Loreal παρά την αστοχία απο τα 6,75 με ψυχραιμία γύριζε την μπάλα στην επίθεση και βρίσκοντας πάντα ένα διάδρομο να σκοράρει ή να πάρει κάποιο φάουλ. Έτσι ακόμα και με το βασικό της όπλο στον πάγκο (Αξαμπανόπουλος τραυματίας) κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά 10 πόντων κλείνοντας την Τρίτη περίοδο με σκορ 39-31.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε τίποτα με τις δύο ομάδες να πραγματοποιούν ένα κακό επιθετικά δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 10 και 6 πόντους αντίστοιχα. Ακόμα και στα τελευταία 4 λεπτά που η ομάδα της Think Digital ανέβασε την πίεση της στο μισό γήπεδο δεν κατάφερε και πολλά, παρά μόνο να μειώσει στους 7 πόντους. Έτσι το παιχνίδι έληξε με την ομάδα της Loreal να κερδίζει δίκαια 49-37.

Για τους γηπεδούχους καλύτεροι ήταν οι Αξαμπανόπουλος και Γεωργούλας με 12 και 8 πόντους αντίστοιχα. Ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ντότσικας με 7 πόντους και  ριμπαουντ.

Διαιτητές Αγώνα: ΜΑΡΤΙΝΑΚΟΣ, ΝΑΣΤΟΥΛΗΣ

Δηλώσεις παιχτών/προπονητών

Πολυχρονίδης Ι. (παίχτης Loreal)

‘’Ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι, τα παιδιά έχουν μια πολύ καλή και μαχητική ομάδα. Εμείς είχαμε την ατυχία να τραυματιστεί με διάστρεμα ο βασικός μας ψηλός (Δ. Αξαμπανόπουλος) παρόλα αυτά δεν χάσαμε την συγκέντρωσή μας και καταφέραμε κάνοντας ένα μέτριο παιχνίδι να κερδίσουμε.’’

Μπαρμπάτσης Δ. (παίχτης Think Digital)

‘’Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι, τα δώσαμε όλα απέναντι σε ενα δύσκολο αντίπαλο, προσπαθήσαμε και μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο το παλέψαμε. Στη συνέχεια δεν τα καταφέραμε όμως και χάσαμε δίκαια.’’