27/03/2019 20:45 Super League A 18/19 17 40'

Loreal1426171067
DNV129141045

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ της LOREAL και της DNVGL, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες έδειξαν από την αρχή διάθεση να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς, με την DNVGL να ευνοείται από το γρήγορο παιχνίδι παίρνοντας διαφορά 3 κατοχών και το σκορ ήταν 5 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η LOREAL βελτίωσε τις επιστροφές της, έβγαλε διαδοχικές άμυνες, μείωσε και με τρίποντο του Δασκαλάκη Π. στην λήξη έκλεισε την περίοδο με σκορ 14 – 12.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της LOREAL από την αρχή του 2ου Δεκαλέπτου να επιβάλουν το παιχνίδι τους και με ολοκληρωτικό και ομαδικό μπάσκετ κυριάρχησαν κυριολεκτικά στο παρκέ παίρνοντας διαφορά 10+ πόντων (με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 40 – 21), τους παίκτες της DNVGL να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, αλλά ταυτόχρονα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και να μειώσουν, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας έως το τέλος και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ρηγόπουλος, Βαγγάλης