78 - 49

13/07/2023 21:30 Summer League 22/23 3 40'

LP Clinic2220221478
Frezyderm159121349

Στον αγώνα μεταξύ της LP Clinic και της Frezyderm οι γηπεδούχοι βγήκαν νικητές με σκορ 78-49.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στον κανονικό ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι γηπεδούχοι δοκίμαζαν να εκδηλώνουν οργανωμένες επιθέσεις ενώ οι αντίπαλοί τους προτιμούσαν πιο γρήγορες (επιθέσεις) και τους αιφνιδιασμούς. Η ομάδα που δικαιώθηκε ήταν φιλοξενούμενη η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 5-9. Στη συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε με τους γηπεδούχους να ποντάρουν στην ενέργειά τους αλλά και στην αστοχία και στα λάθη των αντιπάλων τους. Προηγούνταν με 22-15 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική αποτελεσματικότητα είχε μειωθεί αισθητά καθώς και οι 2 πλευρές επένδυαν στην πολύ καλή επιθετική τους λειτουργία. Έτσι μέχρι τα μισά της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 4-4. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι με πολύ ωραίες συνεργασίες κάτω από το καλάθι αλλά και ευστοχία, κατάφεραν να ξεφύγουν από τους αντιπάλους τους οι οποίοι δεν μπορούσαν να ματσάρουν τα επίπεδα ευστοχίας τους. Έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους στο +18 (42-24).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο επιθετικός ρυθμός των παικτών της LP Clinic παρέμενε αμείωτος, με τους αντιπάλους τους να πιέζουν με σκοπό να μειώσουν. Οι προσπάθειές τους αυτές όμως απέβησαν άκαρπες με το σκορ στο 25o λεπτό του αγώνα είναι 56-33. Στην πορεία αν και κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια οι παίκτες της Frezyderm, αδυνατούσαν να είναι αποτελεσματικοι σε άμυνα και επίθεση και έβλεπαν την εις βάρος τους διαφορά συνεχώς να μεγαλώνει. Η λήξη της τρίτης περιόδου δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης του τελικού νικητή (64-36).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η κούραση έκανε τα σημάδια της εμφανή μέσα από τις εκτελέσεις. Οι παίκτες της Frezyderm βρήκαν την ευκαιρία με ένα επιμέρους σκορ 8-11 να μειώσουν τη διαφορά έστω και σε μικρό βαθμό. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα το κίνητρο απουσίαζε από κάθε πλευρά με όλους να περιμένουν το τελικό σφύριγμα της λήξης,