M/Maritime125111644
BCT Group1518151361

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της M/Maritime και της BCT Group, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-61

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα μαν το μαν ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη ως μέσο αντιμετώπισης του γρήγορου ρυθμού του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες επέλεγαν οργανωμένες επιθέσεις και η ομάδα η οποία κατάφερε ναι εμφανιστεί καλύτερη ήταν η γηπεδούχος που προηγούνταν με 8-6 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους όμως να καταφέρουν να ανατρέψουν τον αγώνα και να προηγούνται με 12-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με το γρήγορο ρυθμό να υιοθετείται και από τις 2 ομάδες. Σε εκείνο το σημείο όμως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των γηπεδούχων, που κατάφεραν να σημειώσουν μόλις ένα καλάθι ύστερα από 4  λεπτά και έβγαιναν συνεχώς στους αιφνιδιασμούς.Αποτέλεσμα ήταν εύκολα λέι απ που τους οδήγησαν στο 14-29 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο, η επίθεση των παικτών της BCT Group σίγησε και αυτή που προσέφερε μόλις 4 πόντους μέχρι το ημίχρονο 17-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες εμφανίστηκαν με όρεξη για μπάσκετ και αυτό φάνηκε και στον πίνακα του σκορ όπου κατάφεραν να συνδράμουν ισομερώς στο σύνολο των 16 πόντων. Στην πορεία οι παίκτες της BCT Group ήταν κάπως καλύτεροι και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 20 πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.  (28-48).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της M/Maritime συνέχισαν να παίζουν με την ίδια διάθεση και με όπλο τους αιφνιδιασμούς μείωσαν τη διαφορά κάπως και βρισκόταν πίσω με 38-52 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στο υπόλοιπο οι παίκτες ήθελαν να διασκεδάσουν τον αγώνα και δεν σταμάτησαν να παλεύουν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο για το καλύτερο που μπορούσα να πετύχουν.