73 - 52

02/04/2023 18:30 Commercial Cup 22/23 1 40'

M/Maritime1816201973
Cordia169131452

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της M.Maritime και της Cordia, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73-52.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να θωρακίσουν καλύτερα το καλάθι τους. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με την ομάδα η οποία να καταφέρνει να κάνει καλύτερο ξεκίνημα να είναι η γηπεδούχος η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 8-5. Στη συνέχεια οι 2 ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στους 16 πόντους να δέχονται καλάθι απάντηση και να κλείνουν έτσι την περίοδο στο -2.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να  αλληλοεξουδετερώνονται επιθετικά και να μην επιτρέπουν στους αντιπάλους να ξεφύγουν στο σκορ. Ως αποτέλεσμα αυτού στα μισά της περιόδου οι ομάδες ήταν ισόπαλες στους 20 πόντους. Στο υπόλοιπο όμως η κατάσταση άλλαξε με τους παίκτες της M/Maritime να βγάζουν ωραίες συνεργασίες και έκλεισαν θεματικά το πρώτο ημίχρονο με σκορ 34-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι 2 ομάδες εμφανίστηκαν ορεξάτες για μπάσκετ χωρίς όμως αυτό να αντικατοπτριστεί και στον πίνακα του σκορ με το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα να είναι 44-30. Στην πορεία τα πολλά τρίποντα τα οποία επιχείρησαν οι γηπεδούχοι τους απέφεραν καρπούς και δεν επέτρεψαν στους παίκτες της Cordia να πλησιάζουν στο σκορ. Οι τελευταίοι είδαν πως είχαν ένα πολύ δύσκολο έργο για τη συνέχεια αφού βρίσκονται πίσω στο σκορ με 54-38. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι θέλοντας να ξεδιπλώσουν κάθε τους επιθετική αρετή που τους οδήγησε στο 35ο λεπτό του αγώνα να είναι στο σύνολο +19 (62-43). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η διαφορά στο σκορ επέτρεψε στους παίκτες να χαλαρώσουν και να σημειώσουν αρκετούς πόντους που έδωσαν ενδιαφέρον στους φίλους του αθλήματος.