18/01/2024 20:00 Shipping League B 23/24 8 40'

M/Maritime615101445
Technomar1417171775

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Στον Αγώνα της  8ης Αγωνιστικής μεταξύ της M/MARITIME και της TECHNOMAR οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-75.

Στη 1η περίοδο η πρώτη ομάδα ξεκίνησε να παίζει σε άμυνα ζώνης , ενώ η δεύτερη ομάδα άρχισε να παίζει με man to man επίθεση. Η πρώτη ομάδα είχε οργανωμένες επιθέσεις όμως έκανα λάθος πάσες μεταξύ τους, ενώ η δεύτερη ομάδα έκανε αιφνιδιασμούς και είχαν πολλά κλεψίματα από τους αντιπάλους. Για την πρώτη ομάδα η κυκλοφορία της μπάλας ήταν πολύ κακή με αποτέλεσμα το σκορ να ήταν χαμηλό (6-24).

Στη 2η περίοδο η πρώτη ομάδα έκανε προσπάθειες να μειώσει , βελτίωσε την άμυνά της , όμως η δεύτερη ομάδα ήταν πιο οργανωμένοι και συγκεντρωμένοι και εκτόξευσε την διαφορά ακόμη περισσότερο (21-41).

Στη 3η περίοδο τα δεδομένα δεν άλλαξαν , συνέχιζαν και οι δύο ομάδες με τον ίδιο ρυθμό , η πρώτη ομάδα προσπαθούσε να καλύψει την διαφορά όμως η δεύτερη ομάδα δεν άφηνε πολλά περιθώρια (31-58).

Στη 4η περίοδο τα πράγματα ακόμα μεγάλωναν καθώς η δεύτερη ομάδα ήταν υπέροχη σε όλο το ματς , υπήρξε μεγάλη προσπάθεια από την αντίπαλο ομάδα όμως δεν ήταν αρκετή (45-75).

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Φερεντίνος Χρήστος (14 πόντους και 3 ριμπάουντ) και ο Πραττάς Αναστάσιος (12 πόντους και 7 ριμπάουντ)  , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαμαλάκης Νίκος (25 πόντους και 6 ριμπάουντ) και ο Σαρδής Φραντζέσκος ( 10 πόντους και 7 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της M/MARITIME να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της TECHNOMAR να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.