29 - 72

08/05/2023 22:00 Commercial League B 22/23 3 40'

M/Maritime957829
Topcut Modiano2512201572

Στον αγώνα μεταξύ της Μ/Μ Maritime και της Topcut Modiano οι φιλοξενούμενοι πήραν μία εύκολη νίκη με σκορ 29-72.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης με τον ρυθμό να είναι κανονικός. Οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις με εκείνη η οποία είχε καλύτερο ξεκίνημα να είναι η φιλοξενούμενη που βασίστηκε στα επιθετικά της ριμπάουντ για να προηγείται με 6-14 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια τα βιαστικά σουτ υπό πίεση που δοκίμαζαν οι γηπεδούχοι σε συνδυασμό με την πολύ κακή τους άμυνα επέτρεψε στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν με διαφορά 16 πόντων στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (9-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι αιφνιδιασμοί που δοκίμαζαν οι παίκτες της M/M Maritime, δεν είχαν το επιθυμητό για αυτούς αποτέλεσμα που έβλεπαν τη διαφορά σε βάρος τους να αυξάνεται στο 11-30 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η εικόνα της άμυνας των γηπεδούχων βελτιώθηκε χωρίς όμως να αυτό να ισχύει με την επίθεσή τους που έβλεπαν τη διαφορά σε βάρος τους έχει ξεφύγει σε διάφορα άνω των 20 πόντων (14-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η κυριαρχία των παικτών της Topcut Modiano συνέχισαν να είναι ο κανόνας. Καταθέτοντας μεγάλα ποσά ενέργειας και όντας πάρα πολύ εύστοχοι στις προσπάθειές τους πέτυχαν μέχρι το 25o λεπτό του αγώνα να ;έχουν ένα επιμέρους σκορ 2-17. Στην πορεία ο αριθμός τους έπεσε κάτι που απέτρεψε στην πλευρά της γηπεδούχου ομάδας να κατεβάσει έστω και λίγο τη διαφορά αλλά το χάσμα ανάμεσά τους παρέμενε μεγάλο.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τίποτα  να μην μένει να διεκδικηθεί από τις 2 πλευρές ο ρυθμός  έπεσε. Αυτό αντικατοπτρίστηκε και στον πίνακα το σκορ αφού οι ομάδες συνολικά είχαν πολύ μικρότερη παραγωγικότητα. Το σκορ με 5 λεπτά που απομένουν για τη λήξη ήταν 23-65. Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι με 2 σερί τρίποντα διασκέδασα κάπως τις εντυπώσεις δείχνοντας ότι παρά τη διαφορά, παρέμειναν μαχητικοι.